Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri

Sağlık insanların en çok ilgilendiği hususlar arasında olmalıdır. Özellikle de toplumumuzda meydana gelen hastalıkların belirtilerini, nedenlerini ve çözüm yöntemlerine dair temel bilgilere sahip olmanız gerekir. Toplumda en çok görülen damar hastalıklarından biriside Toplardamar genişlemesi (Varis) dir. Ergenlik döneminden sonra başlayan risk yaşının ilerlemesiyle hızla artmaktadır. Bu yazıda ameliyatsız varis tedavi yöntemlerine yer verilecektir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Varis tedavisinin nasıl yapılacağı sorusunun cevabı öncelikli olarak bilimsel anlamda yapılması gereklidir. Bu kapsamda, krem, ilaç, varis çorabı, spor ve egzersizler çözüm değildir. Damar genişlemesi yapısal bir hastalık olduğu için zarar gören toplardamar kapakçıklarının ya onarılması ya da sorun teşkil eden damarın vücutla ilişkisinin kesilmesi gerekir. Bunu bilimsel anlamda 2 yöntemle yapmak mümkündür. Ameliyatsız varis tedavi (Skleroterapi, Radyo Frekans, Köpük ve Lazer) ya da varis ameliyatı gibi yöntemler hastalığın durumuna göre uygulanmaktadır. Bu yöntemler dışında uygulanan yöntemler hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Sonrasındaysa kanamaya bağlı iyileşmesi zor yaralar oluşmaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri :

Varis hastalığının bilimsel olarak ameliyat ve ameliyatsız yöntemlerle nasıl tedavi edildiğini aktardık. MedicineArt olarak hastalarımız için ne avantajlı ise o yöntemi uyguluyoruz. 2004 yılından beridir ameliyata ihtiyaç duymadan damar genişlemesi rahatsızlığı bulunan hastalarımızı ameliyat etmeden sağlığına kavuşturuyoruz. Bu yöntemi uygularken alanında uzman kalp damar cerrahi uzmanlarından ve teknolojiden yararlanıyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir şubelerimizde ameliyatsız tedavi yöntemi olarak Lazer, Radyo frekans, Skleroterapi ve Köpük yöntemlerine başvuruyoruz.

Lazer :

Sağlık alanında lazer kullanımı hızla yaygınlaşan bir yöntemdir. Genellikle cilt üzerine uygulanan bir yöntemdir. 2000 yılında ilk defa lazerin damar içinden uygulanan uygulaması geliştirilmiştir. Lazer yöntemi kısmen ameliyat olarak kabul edilen bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulamasında cilt üzerinden yarım santim kadar bir alanda kesi uygulanarak tedavi edilecek olan damara girilir. 0,3 mm çapında bir parça içeri konularak lazer enerjisi verilmektedir. Ameliyatsız uygulanan tedavi yöntemlerinde cilt üzerinde dokundurma ile uygulanır. 90 dereceye varan ısı yardımı ile kılcal damarlar tahrip olur. Lazer yöntemi çok sık kullanılan bir yöntem olmayıp, genellikle yüz bölgesinde meydana gelen kılcal damarların tedavisinde uygulanmaktadır.

Radyo Frekans :

Radyo frekans yöntemi radyo dalgalarından yararlanarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Lazer yöntemi gibi cilt üzerine uygulanır. Kılcal damarların tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Orta ve kalın varislerin tedavisinde de çok az da olsa uygulanır. İleri derecede damar genişlemesi hastalığında genel olarak köpük ve Skleroterapi yöntemi uygulanmaktadır.

Köpükle Varis Tedavisi :

Ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında en çok uygulanan bir yöntemdir. Tedavi olarak çok ince bir iğne ile uygulanmaktadır. İnce bir iğne kullanıldığı için iğnenin girebileceği (1 mm ve üzeri) kılcal damar ve toplar damar genişlemelerinde uygulanmaktadır. Sklerozan madde (varis ilacı) ve hava karışımı sonucunda ortaya çıkandan köpükten ismini almaktadır. 3’ lü musluk ismi verilen bir alet yardımıyla ilacın çoğaltılması ve daha fazla damarda kullanılması hedeflenmektedir. Ortaya çıkan bu köpük ince bir enjektör yardımıyla tespit edilen varis bulunan damarlara enjekte edilir.

Skleroterapi Köpük yöntemi ile neredeyse aynı yöntemdir. Burada Sklerozan maddeyi köpürtüp köpük haline getirme yerine ilaç olarak kullanılır. Enjektör ilacı ileri derece de olan varislere enjekte edilir. İlerleyen toplardamara etkisini daha fazla göstermesi amacıyla uygulanır.

Bitkisel Yöntemler :

Sağlık alanında en çok aranan tedavi yöntemlerinden birisi de bitkisel ve organik yöntemlerdir. Ancak varis hastalığında bitkisel yöntemler çok fazla işe yaramamaktadır. Bu hastalık kapakçık bozukluğuna bağlı bir nedenle ortaya çıktığı için ağızdan alınan ya da cildin üzerine uygulanan karışımların faydası olmaz. Bu yöntemler sadece şikayetlerin azalmasına neden olur.

Sülük :

Bilimsel olmayan tedavi yöntemlerinden birisi de sülüktür. İşin özüne baktığınız zaman sülük yönteminin işe yaramayacağını fark edersiniz. Toplardamar da oluşan kapakçık bozulması meydana geldiği zaman kirli kan asıl gitmesi gereken yer olan kalp yerine kapakçık bozulmasının meydana geldiği alanda beklemeye başlıyor. Bu durum damarların genişlemesine sebep olur. Sülük işlemi sırasında hayvanlar burada biriken kanı emer. Orada biriken kan hiç bitmez çünkü kalp sürekli olarak yenisini gönderir. Yani sülük yöntemi varis hastalığı için bir çözüm değildir. Sülük, makatta pıhtı toplanması ile meydana gelen ve damar çatlamasına bağlı cilt altında biriken kanı çekebilir.

Tedavi Ne Kadar Sürer ?

Varis, her insanda görülebilen bir hastalıktır. Tedavi süresi olarak tipine, durumuna ve yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Kılcal damar tedavilerinde genellikle tek seans yeterlidir. Kalın ve orta varislerin tedavisi ise genellikle 1 – 6 seans arası sürmektedir. Tedavi ücretlerinin seans sayısı ile bir alakası yoktur, hastalığın durumuna göre değişmektedir.

Muayenemizde Kalp Damar Cerrahi Uzmaları Görev Yapıyor !

Varis hastalığı, damarsal hastalıklar arasında bulunduğu için teşhis ve tedavi kalp damar cerrahi uzmanı tarafından yapılması gerekir. Erkek doktora muayene olmaya çekiniyorsanın tedavi merkezimizde kadın doktorlarımızda mevcuttur.

Daha Fazla Bilgi ve Randevu İçin Arayın :

Varis hastalığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve randevu almak isterseniz size en yakın olan kliniğimizi 08:00 – 24:00 arasında arayarak danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Varis Tedavisi Ne Kadar ?

Tedavi için aşağıda bulunan numaraya GSM numarasına varisli damarlarınızın resmini göndererek rakam öğrenebilirsiniz. Ücretsiz olan muayenemize de katılabilirsiniz. Kliniğimiz her daim hizmetinizdedir.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link