Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması) Tedavisi

Makat bölgesinde ortaya çıkan ani ağrının altında yatan nedenin “Anal Hematom” kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Anal hematom, makatta pıhtı toplanması ya da makatta şişlik olarak bilinmektedir. Anal hematom; pek çok kişi tarafından basur olarak algılayabilmekte ve bu şikayet doğrultusunda bir hekime başvurmaktadırlar. Belirtmek gerekir ki, proktoloji uzman olmayan birtakım hekimler ise ne yazık ki basur teşhisi koyabilmektedirler. Bu nedenle; doğru teşhis ve doğru tedavi için muhakkak proktoloji yani makat hastalıkları alanında uzman bir genel cerrahi uzmanı tercih edilmesi gerekmektedir.

Anal hematom neden olur?

Anal hematom, teşhis ve tedavisinden önce ilk olarak hastalığın nasıl ve neden ortaya çıktığının incelenmesi gerekmektedir. Özellikle anüs bölgesinde görülen hastalıkların, çoğu kişinin yaşamış olduğu kabızlık sorunları ile doğrudan veya dolaylı bir şekilde ilgisi bulunabilmektedir. Bu nedenle anal hemotam hastalığında da kabızlık sorunun hastalığın temelinde bulunan bir etken olduğunu söyleyebiliriz.

En önemli neden dışkılama esnasında ıkınma

Ülke genelinde kabızlık sorunu olan kişi sayısının oldukça yüksek oranlarda olduğunu ifade edebiliriz. Bu kişilerin tuvalette kalma süreleri, oldukça uzundur. Ortalama 30-40 dakika kadar dışkılama işlemi için ıkınma eylemlerinde bulunmaktadırlar. Ancak bu esnada rahatlamayı ve dışkılamayı sağlayabilmek için gerçekleştirdikleri ıkınma eylemi ne yazık ki doğru bir davranış değildir. Bu durum, kişinin basur olabilmesinden makatta pıhtı toplanmasına kadar oluşabilecek hastalıklara zemin hazırlamaktadır.

Ikınma (makat bölgesindeki ince damarların patlamasına neden oluyor)

Tuvalet alışkanlıklarında ıkınma eylemi, normal olarak görülse de birtakım hastalıkların oluşmasına yol açtığı bilinmelidir. Ne yazık ki; dışkılama esnasında gerçekleşen ıkınma makat bölgesine uygulanan basıncın artmasına ve o bölgede bulanan ince damarların basınca bağlı olarak patlamasına neden olmaktadır.

Anal hematom belirtileri nelerdir?

Her hastalığın bulgu ve belirtileri olduğu gibi makatta pıhtı probleminin de bulunmaktadır. Bu nedenle; anal hematom hastalığının diğer hastalıklardan ayıran özelliklerinin bilinmesi önemlidir.

Makatta şişlik

Anal hematom belirtileri arasında ilk dikkat edilmesi gereken nokta, anüs bölgesindeki şişliktir. Şişliğin boyutu mercimek kadar olabileceği gibi bir portakal büyüklüğüne kadar da erişebilmektedir. Bu şişliğin sınırları ise oldukça düzgündür ve mor bir renge hakimdir.

Makatta ağrı

Ağrı şikayeti, aniden çıkan bir sorundur. Ağrı şikayeti, hastalığın ilk evrelerinde görülmemekle birlikte bir anda ortaya çıkması halinde nedeninin büyük ihtimal ile anal hematom olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bilinmelidir k;i kıl dönmesi şikayetlerinde de ileri seviyede apseleşme söz konusu olduğu durumlarda ağrı şikayeti görülebilmektedir.

Kanama

Makat bölgesinde çürük, vişne rengine hakim bir kanama varlığı makatta pıhtı toplanmasına işaret etmektedir. Kan pıhtısı olduğu bölgeden açılan delik aracılığı ile cilt dışına akmakta ve bu nedenle çürük vişne renginde olmaktadır.

Normal doğum

Kişiler yalnızca tuvalet ihtiyaçları için değil, doğum esnasında da ıkınma eyleminde bulunmaktadırlar. Anne adaylarının doğum sırasında doğum gerçekleşene kadar uzun bir süre ıkınmaları gerekmektedir. Doğum esnasında kadınların pek çoğunda bu ıkınma kaynaklı Hemoroid veya Anal Hematom ile karşı karşıya kaldığını söyleyebiliriz.

Cilt altına kan birikir (Pıhtılaşır)

Anal bölgeye uygulanan basınç sonrasında bu bölgedeki damarlardan birinin patlaması halinde cilt altında kan birikmektedir. Bu kanama sürekli olmayıp, damar içerisindeki basınç ile dokuya sızan kan arasında basıncın eşitlenene kadar devam etmesi ile kendini göstermekte ve daha sonrasında durmaktadır. Kanamanın durması sonrasında cilt altına inerek orada toplanan kan kütlesinde ise pıhtılaşma oluşmaktadır.

Makatta pıhtı toplanması nasıl geçer?

Anal hematom hastalığının altında yatan nedenlerin ve hastalığın belirtilerinin ifade edilmesinin ardından nasıl geçeceğine ve kaç günde geçeceğine dair bilgileri aktarmak gerekir. Anal hematom tedavilerinde asıl amaç hastanın yaşamış olduğu ağrı şikayetini en aza indirmektir. Bu durum için de iki farklı tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Birinci tedavi yönteminde yalnızca 1 dakika gibi oldukça kısa bir sürede ameliyat tekniği ile sağlığınıza tekrar kavuşabilirsiniz. İkinci yöntemde ise oturma banyosu ile yaptırılmaktadır. Bu teknik diğer ameliyat tekniğine oranla daha uzun bir süreçte sağlığın yeniden kazanılmasını sağlamaktadır.

Anal hematom ameliyatı (Çok basit)

Herhangi bir hastalığın tedavisinde ameliyat yöntemi pek çok kişinin endişe duymasına neden olmaktadır. Ancak makatta pıhtı toplanması tedavisinde uygulanmakta olan bu ameliyat tekniği oldukça basit ve kısa süreli bir operasyondur. Yalnızca 1 dakika gibi bir zaman diliminde gerçekleşen bu işlem sonrasında anında rahatlama sağlanmaktadır. Şişlik olan bölgeye maksimum 1 cm çapında bir kesi atılmakta ve cilt altına biriken pıhtılaşmış kan dışarı çıkartılmaktadır. Yapılan kesinin çok küçük boyutlarda olması sebebi ile herhangi bir dikiş ihtiyacı duyulmamaktadır. Bu nedenle hem hastanın konforu hem anında rahatlama sağlaması hem de işlemin kolaylığı açısından önermiş olduğumuz bir tedavi yöntemidir.

Sıcak su oturma banyosu

Makat hastalıklarının pek çoğunda uygulanan yöntemlerden bir diğeri de sıcak su oturma banyosudur. Özellikle basur hastalarının anlık rahatlama sağlaması amacı ile başvurdukları bir yöntemdir. Aynı tedavi yöntemi anal hematom hastalarında da etkilidir ve gün içerisinde arzuya göre uygulanabilmektedir. Bu tedavi yönteminin amacı ise ağrı şikayetini en aza indirmektir. Ancak bu teknikte oluşan şişliğin inmesi uzun bir zaman alabilmektedir.Ayrıca kesinlikle tedavi edici bir yöntem değildir.

Anal hematom tedavisi için randevu

Anal hematom şikayetleri doğrultusunda uzman bir hekim ile görüşmek ve tedavi detayları hakkında bilgi almak isteyen tüm hastalarımız sunmuş olduğumuz iletişim kanalları aracılığı ile kolaylıkla randevu alabilirler. İletişim numaralarımızı arayarak, 7/24 Whatsapp üzerinden ve Canlı Destek Hattı aracılığı ile kliniklerimizle iletişime geçebilirsiniz. Hekimlerimizin online olarak hastalarımız ile iletişime geçmiş olduğu Canlı Destek Hattımız 7/24 aktiftir.

 

Sağlıklı günler dileriz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

  • Merhabalar Furkan Bey, makat hastalıklarının belirtisinden bahsediyorsunuz. Fakat tam tanı ve tedavi için sizi muayene etmemiz şart. Detaylı bilgi ve randevu için 0533 031 22 99 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz. Saygılarımızla

  • cok tskler doktor bey laksatif kullanmayı bende istemiyordum fakat çocuk doktorumuz kullanmamız gerektiğini söyledi kendim evde probiyotik yoğurt mayaliyorum bol şu icirmeye çalışıyorum fakat oğlum çok fazla içtimi çıkarıyor akut çatlaktan dolayı makatta şişlik olabilir küçük tam çatlağın olduğu kısımda

  • Merhabalar Lale Hanım, çocukta laksatif iyibir şey değil. Günlük verdiğiniz su miktarını artırın. O yaşlarda kakanın sert çıkmasına bağlı akut çatlaklar olabilir. Kanamada ona bağlıdır. Anestol pomad iyi bir seçim. Bol suyla bu sorunu çözersiniz. Selamlar

  • doktor bey benim oğlum 18 aylık kakası yaparken cok ikiniiyo 7 aylık başladı ek gıdaya geçtiğimizde çok kalın ve sert kaka yapmamasına rağmen kakasini yaparken küçük bi kan ve şişlik fark ettim ben hematoma benzettim ama çocuk doktoru çatlak ve hemoroid olabilir dedi cerrahiye randevu aldım proctolog anestol krem verdi kafam çok karışık duphalac kullanıyoruz daha çok küçük günlük tuvaletini yapıo

  • Merhabalar Barış Bey, yaranın hala kapanmadığını düşünüyorum. İçerisini antibiyotik iel yıkanmasının gerekirse içinin küretle kazınması gerekebilir. Kliniğimize müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Saygılarımızla…

  • Merhaba hocam 1 ay once apse Amelia ti oldum simdi OrdA sislik var ve sisligin ucu beyaz nokta gibi Cok agri oluyor bide hafiften akinti gibi

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link