En Kısa Tanımıyla Hemanjiom Nedir?

Hemanjiom, kan damarlarının kanser veya hastalık riski taşımadan büyümesidir. Genellikle çocuklarda görülen en yaygın tümörlerden biridir. Çoğu zaman belirli bir süre içerisinde büyürler ve belirli durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Bebeklerde görüldüğü vakit paniğe gerek yoktur, çoğu zaman sorun yaşatmazlar. Kan damarlarında oldukları için bazıları kanamaya neden olabilir. Kanama görülen kişi için bu acı verici bir durum olabilir. Görüldüğü boyuta ve çıktığı yere göre kırmızı leke veya ben lekesi şeklinde gözükebilir.

Hemanjiomlar sadece vücut dışında değil, iç organlarda da görülebilir. İç organlarda en sık görüldüğü yer karaciğerdir. Organlarda görülen hemanjiomlar genellikle kötü huylu değillerdir ve soruna neden olmazlar. Bunun yanı sıra solunum sistemini etkileyen hemanjiomlar kontrol için geç kalınırsa ve aşırı büyüme gösterirlerse tedavi zorunluluğu doğururlar.

Hemanjiomlar Nasıl Gelişir?

Cilt Üzerinde Görülen Hemanjiomlar

Vücudun yeri farketmeksizin bir bölgesinde bulunan kan damarlarının proliferasyonu olduğunda ciltteki hemanjiomlar gelişip büyümeye devam ederler. Bu durumun nasıl başladığı konusunda henüz net bir cevap verilemese de bir çok uzman, plesantada salgılanan bazı proteinlerin sebebiyet verdiğine inanmaktadır.

Ciltte kırmızı bir leke var ise bunun hemanjiom olma ihtimali çok yüksektir. Hemanjiomların, cildin yağ tabakasında ve ya alt tabakasında oluşma ihtimali vardır. Sonrasında yavaşça deriden yukarıya doğru yol alır.

Karaciğer Hemanjiomu

Karaciğerin üstünde ve rahat ulaşılabilir yerinde karaciğer hemanjiomu oluşur. Buralarda oluşan hemanjiomların nedeni östrojen hormonu olduğu düşünülmektedir. Vücut içerisinde salgılanan gereğinden fazla östrojen, karaciğer hemanjiomunun hızla büyümesine neden olabilir. Aynı zamanda hamilelik hemanjiomların boyutunu arttırmada etkilidir.

Hemanjiomlar Nerede Oluşur?

Cilt yüzeyi ve karaciğerin dışında böbrekler, akciğer, kolon ve beyinde de meydana gelebilir. Beynin yapısı gereği olan boşluklarında veya vücutta bulunan diğer boşluklarda görülen hemanjiomlara kavernöz hemanjiom denir.

Hemanjiomlar Nasıl Teşhis Edilir?

Deri yüzeyinde bulunan hemanjiomları tespit etmek için bir uzman doktora başvurmalısınız ancak doktorunun özel bir test uygulamadan, fiziki bir müdahale sonucunda görsel bir teşhis koyabilir. Organlarda oluşlan hemanjiomlar ise MRI veya CT gibi tarama testleri sonucunda tespit edilip sonuca ulaştırılabilir.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

& yorumlar

  • yüzümün sol tarafını kaplayan bir kırmızılık var. doğum lekesi olarak tabir edilen. bu leketen bu tedaviyle kurtulma şansım nedir?

    • Merhaba Nurgül Hanım,
      Op. Dr. Mustafa Bolat hocamıza iletilmek üzere; 0553 665 64 02 nolu whatsapp destek hattımızda lekenin bulunduğu fotoğraflarınızı göndermenizi rica ederiz. Akabinde Op. Dr. Mustafa Bolat size geri dönüşü aynı hat üzerinden yapacaktır. Ücretsiz muayene için Bakırköy kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link