Hemoroid (Basur) Hastalığı

Hemoroid yani bir diğer adı ile Basur toplumda yaygın olarak görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşam tarzı, beslenme düzeni, günlük yaşam koşulları ve çalışma şekli gibi pek çok etken hemoroid (basur) hastalığının oluşmasına neden olan unsurlar arasında sayılmaktadır.

Ameliyatsız Basur Tedavisi

Ameliyatsız basur tedavisi, son dönemlerde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan Lazer ve Lastikle Boğma yöntemleriyle yapılmaktadır. Bazı durumlarda Lazer ve Lastikle Bogma tedavileri ayrı olarak uygulanabildiği gibi birlikte de kullanılabilmektedirler.

Lazer Basur Tedavisi genel olarak ilk ve ikinci düzey olarak sınıflandırılmakta olan ilerlemiş basur hastaları için uygulanır. Bu yöntemde dışarı sarkmamış olan basur memeleri pıhtılaştırılması veya söndürülmesi işlemi yapılmaktadır. Lazer ışını ile basur memesi nasıl geçer sorusuna yanıt vermek gerekir ise; doğrudan uygulanması halinde meme yanarak yok olmakta ya da bulunduğu yere doğru küçülme göstermekte diyebiliriz.

THD (Lastikle Boğma Yöntemi)

THD cihazı ile uygulanan bu teknikte son evrede olan basur hastalarının tedavileri yapılmaktadır. Basur memelerini saran ve çevreleyen yapıya sahip olan THD cihazı ile basur memesi ile genişlemiş olan damarın bölgesine lastik yerleştirilmektedir. Lastik yardımı ile basur memesinden gelen kan akışı durdurulmaktadır. Bu durdurma işlemi sonrasında kanla beslenen basurun kan akışı engellenmekte ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden kuruyarak düşmektedir.

Medicine Art kliniklerimizde hizmet vermekte olan alanında uzman genel cerrahi uzmanı doktorlarımız tarafından tüm basur tedavileri hastalığın derecesinin belirlenmesinin ardından Lazer ya da THD tedavisi uygulanmakta ve tüm basur sorunlarında en hızlı bir şekilde sonuç alınmaktadır.

Basur yani hemoroid bir makat hastalığı olması nedeni ile pek çok hastanın muayeneden çekindiğini ve tedaviye bir adım geriden baktığını söyleyebiliriz. Ancak hastalığın evresinin ilerlemesi sonucunda şikayetler artış göstermekte ve hasta için bu durum sancılı bir dönemi başlatmaktadır. Yaşam kalitesinin dahi olumsuz yönde etkilenmesine sebep olan bu hastalık, kişinin oturmasına dahi engel olabilmektedir. Bu nedenle her bireyin hemoroid (bağsur) hastalığı neden olur sorusunun yanıtlarını bilmesi gerekir.

Hemoroid (Basur) Neden Olur?

Basur probleminin oluşmasına zemin hazırlayan pek çok etken bulunmaktadır. Bu hastalığa zemin hazırlayan etkenleri özetle ifade etmek gerekir ise;

Kabızlık

Kabızlık sorunu basur hastaları için büyük bir risk oluşturmaktadır. Dönemsel kabızlık sorunu yaşayan kişiler için bu durum büyük bir risk teşkil etmese de kronik kabızlık şikayeti olan hastalarda dışkılama esnasında anüsün zorlanması sonucunda basur oluştuğunu söyleyebiliriz.

İshal

Kabızlık sorununda olduğu gibi ishal de, dönemsel ishal hastalığı ile karşılaşan hastalarda riskli bir tabloya neden olmasa da kronik ishal şikayeti olan hastalarda anüs bölgesinin aşırı tahriş olması kaçınılmazdır. Bu tahriş sonucunda anüste yırtıklar oluşmakta ve kanamalara neden olmaktadır.

Ağır Kaldırmak

Genellikle eklem ve omurilik şikayetleri olan hastalarda olduğu basur hastalarının da ağır kaldırmaması gerekmektedir. Basur hastasının ağır kaldırması sonucunda vücuttaki basınç anüs bölgesine ulaşmakta ve bu basınç sonucunda anüs zorlanmaktadır.

Hamilelik

Kadınların hamilelik dönemlerinde basur şikayetlerinin meydana geldiğinden söz edebiliriz. Gebelik süresi boyunca yaşanan hormon değişiklikleri pelvik bölgesindeki damarlar üzerinde basınç artışına yol açmaktadır. Daha sonrasında bu basınç damarların şişmesine ve basurun oluşmasına neden olmaktadır.

Genetik Nedenler

Aile fertlerinin herhangi birinde basur şikayeti olan bir kişinin basur riski taşıdığını ve genetik yatkınlığı olduğunu söyleyebiliriz. Genetik yatkınlığı olan hastaların aile fertlerinin kan damarlarının zayıf olduğundan bahsetmek de mümkündür.

Uzun Süre Oturmak

Günümüzde pek çok kişinin günlük yaşam koşulları ve çalışma standartları ele alındığında uzun saatler boyunca masa başında çalışmakta olduğunu söyleyebiliriz. Uzun süre oturarak çalışmakta olan ve günlük yaşamı içerisinde en az harekete sahip olan kişilerin sürekli oturur pozisyonda olmaları sonucunda makat bölgesine basınç uygulanmakta ve basur oluşumu hızlanmaktadır.

Ters İlişki

Özellikle eşcinsel grup açısından riskli bir tablodur. Anal bölgeden yapılan ilişki esnasında dokular zarar görmekte ve bununla birlikte basur için zemin hazırlanmaktadır.

Tüm bu sayılan maddelerin haricinde hemoroid yani basur oluşumunun altında yatan en büyük husus yer çekimi ve ayakta durmaktadır. Uzmanlar hemoroid (basur) neden olur sorusuna yanıt verirken, yer çekimi ve ayakta durmaya bağlı gerçekleşen basınç sonucunda tablonun ilerlemesinden söz etmektedirler.

Hemoroid (Basur) Evreleri

Ülke genelinde en sık karşılaşılmakta olan sağlık sorunu basurdur. Bu hastalık ilk evresinden son evresine kadar belli aşamalarda kendini göstermektedir. Seviyesini her evrede arttırarak kendini hissettiren basurun son evrelerine gelinmeden muhakkak bir klinik ortamda tedavi edilmesi gerekmektedir. Hemoroid hastalığının belirtileri ve hastaların en çok şikayet ettiği 4 evresi bulunmaktadır.

Hemoroid hastalığında ilk evrede hasta anal kanal içerisinde şiş hemoroid yastıklarında şişme ve kanama görmektedir. İkinci evrede dışkılama sırasında da şişmekte olan basur memeleri dışarıya sarmakta ve dışkılama sonrasında kendiliğinden içeriye girmektedir. Dışarı sarkmış memeler içeriye hasta müdahalesi olmadan girmemekte ve hasta ile iterek basur memelerini içeriye sokmaktadır. Bu durum üçüncü evrede karşımıza çıkmaktadır. Hemoroid hastalığında dördüncü evrede ise dışarı sarkmış basur memeleri hastanın müdahalesi sonucunda dahi içeri girmemektedir. Dayanılmaz ağrılara yol açan bu durum en son evredir.

Hemoroidin kanamaya yol açan ilk evresinde tedaviye başlamak gerekir. İyileşme sürecini arttırması ve hem fiziksel hem de psikolojik açıdan yaşanacak sorunların önüne geçilmesi nedeni ile önemlidir. Bu nedenle özellikle hemoroid hastalığında büyük başarılara sahip Medicine Art kliniklerinde ücretsiz muayene olarak tedavilerine başlatmaları önerilir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Basur hastalığının belirtileri farklı şekillerde olabilmektedir. İlk aşamada hastanın makat bölgesinde sürekli nemlilik hissiyatı ile ortaya çıkmaktadır. Belirli bir zaman sonra bu nemli his ıslaklık hissine dönüşmekte ve hastayı rahatsız etmektedir. Bu durumu sırası ile ifade etmek gerekir ise,

Kaşıntı

Makat bölgesinde kendini gösteren kaşıntı, ıslaklık hissi sonrasında ilk aşamada hafif seyrederken daha sonrasında şiddetli bir hal almaktadır. Hastanın bu kaşıntıya yanıt vermesi sonrasında bölge tahriş olmakta ve yaraların oluşması da kaçınılmaz bir boyuta ulaşmaktadır.

Ağrı

Kaşıntı ile birlikte oluşan yaralar, ağrılı ve sancıya neden olan bir tablo oluşturmaktadır. İlk aşamada dışkılama esnasında hastayı rahatsız ederken, daha sonrasında günlük yaşamı dahi tehdit eden bir ağrıya dönüşmektedir.

Kanama

Basur hastalığında en net belirti kanama diyebiliriz. Pek çok hastanın kanama meydana gelene kadar bir hekime başvurmadığını söylemek mümkündür. Kanama sadece dışkılama sırasında tuvalet kağıdında gözlemlenirken, daha sonrasında iç çamaşırına bulaşabilecek boyutlara ulaşmaktadır.

Makat İç/Dış Kısmında Meme

Basur memesi olarak adlandırılan genişleyen damarların sarkmasıdır. Genellikle hastanın dışkılaması ile acı hissetmesine neden olmaktadır. Hastanın eline gelebilmesi nedeni ile de rahatsız edici olmasının yanı sıra tedirgin edebilmektedir. Tüm bu belirtileri yaşayan her hastanın basur hastası olduğunu ne yazık ki söyleyebiliriz. Bu nedenle tüm bu belirtileri bulunduran hastalar için hastalığın tedavisi için bir genel cerrahi uzmanına gözükmeleri şarttır.

Basur Nasıl Geçer?

Toplumumuzda basur tedavisi için gerçeği yansıtmayan ya da yanıltan pek çok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bu bitkisel tedavi yöntemleri hastalığın ortadan yok olması için hiçbir etki göstermemekte hatta açıkça ifade etmek gerekir ise zaman kaybına yol açması ile birlikte hastalığın evresinin ilerlemesine dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle basur tedavisinde kullanılan ameliyat ve ameliyatsız tekniklerin incelenmesi gerekmektedir. Devlet hastaneleri ile birlikte pek çok sağlık kurumunda ameliyat tekniği uygulanmakta iken, özel sağlık kuruluşlarında ve modern sağlık hizmetleri veren kuruluşlarda ameliyatsız basur tedavilerinin uygulandığını söyleyebiliriz. Modern sağlık kuruluşları aracılığı ile tedavilerini yürüten hastaların günlük sosyal yaşamlarından uzak kalmadan başarılı sonuçlar aldığını da belirtebiliriz.Bizim gibi modern sağlık merkezleri deneyimli genel cerrahi doktorları ile en ileri teknoloji lazer ve lastikle boğma gibi yöntemleri bulunması sebebiyle basur tedavisinde daha cok tercih sebebidir.

Hemoroid İçin Hangi Doktora / Bölüme Gitmek Gerekir?

Günümüzde pek çok kişinin hemoroid, anal fissür, kıl dönmesi gibi sağlık sorunları ile karşılaştığında yanlış bölümlere giderek zaman kaybı yaşadığını belirtmekte fayda vardır. Hemoroid, kıl dönmesi, anal fissür, anal dermatit, anal hematom gibi anal bölge ile kuyruk sokumu kaynaklı hastalıklarda hastaların GENEL CERRAHİ’YE başvurmaları gerekmektedir. Hemoroid (basur) hastalığı genel cerrahi alanında “Proctoloji” bölümü adı altında olup, makat hastalıklarını kapsamaktadır.

Belirtmek gerekir ki istanbulda bu alanda  hizmet vermekte olan Genel Cerrahi Uzmanlarımız Doç. Dr. Selim Sözen ve Op. Dr. Serap Akat Bakırköy, Op. Dr. Özgür Çiftçi Nişantaşı kliniklerinde tecrübeleri ve başarıları ile hemoroid hastalarına çok uzun yıllardır kesin sonuçlar sunmaktadırlar.

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur Tedavisi başlığı altında yayınlamış olduğumuz videomuz aracılığı ile işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki, devlet hastaneleri, özel hastaneler ve kliniklerde uygulanan tedavi yöntemleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle uygulanan 2 tip tedavi yönteminin varlığından söz edebilir ve bu uygulamaları açıklayabiliriz.

Klasik Basur Ameliyatı; Bu yöntemde hastalar anestezi eşliğinde ameliyat edilmektedirler. Makat bölgesinden içeri girilmesi ile basur memeleri kesilmekte ve kesi bölgesine dikiş atılarak kapatılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki klasik ameliyat yönteminde basur hastalığının tekrarlama riski bulunması ile birlikte kesi işlemi fazla olan bir yöntemdir. Bu nedenle ameliyatsız tekniklerin varlığı ele alındığında pek fazla önerilen bir yöntem değildir.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link