Kabızlık Nedenleri

Genellikle birçok kişinin çok fazla sorun olarak kendisinde görmediği kabızlık, aslında ciddiye alınması gereken makat hastalıklarına yol açabilmektedir. Hemoroid, anal fissür bu hastalıkların bir kaçıdır. Bu sayfada ise ilk olarak kabızlığın nedenleri hakkında bilgiler paylaşacağız. Bir günde 1 defadan daha az sıklıkla yapılmış olan dışkılar kişide kabızlık olarak kabul ediliyor.

Kabızlık Neden Olur?

her yaşta görülebilen ve erkek, bayan fark etmeksizin daha fazla bebeklerde, çocuklarda, kilolu olan kişilerde ve hamile bayanlarda diğer kişilere göre de daha fazla risk içerir. Nedenlerine gelecek olursak ilk başta beslenme alışkanlıkları yer alır. Birçok kişide beslenme alışkanlıkları yüzünden kabızlık görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Liften kaynaklı eksik beslenme kabızlığın nedenleri arasında bulunmaktadır. Burada en dikkat çekilen şey ise posa ve lif yönünden yetersiz bir şekilde beslenilmektedir. Lifli gıdalar bağırsak tarafından emilmez ve su tutmaktadır. Dışkının sürekli yumuşak olmasını sağlar. Lif yönünden zengin olan gıdalar tüketebilmek içinde mutlaka bitkilerden yardım alın. Ülkemizdeki insanlar yaygın olacak şekilde hayvansal gıdaları tükettiğinden dolayı lif daha fazla fakirleşti ve dışkının az ve sert olmasına yol açıyor.

Az su içmeniz kabızlık sorununun en önemli nedenleri arasındadır. Genellikle kalın bağırsak su yönünden yetersiz kalmakta. Özellikle de böyle bir problem yaşayan kişi günlük olarak 2 ila 3 litreye kadar su tüketmesi gerekir.

Tuvalet beğenmemek, hijyene çok dikkat eden kişiler bir yere gittiklerinde tuvalet ihtiyaçlarını geri de bırakırlar. Yalnızca kendi evlerinde ihtiyacı gidermektedirler. Bu durum ise dışkının sürekli bir şekilde ertelenmesine ve bağırsak kaslarının da zayıflamasına neden olur. Bağırsak kaslarında önemli bir görevi üstlendiğinden, boşalmayı bekleyen dışkı da anüse ittirilmesi işlemini üstlenir. Fakat zayıflayan kas bunu çok sağlıklı olacak şekilde yapamaz.

Stres ve depresyon sağlıklı bir hayat istiyorsanız bu ikisinden de uzak durun. Birçok alanda zararını gördüğümüz stres, maalesef bağırsak hareketlerini azaltıp kabızlığa neden olur. Aynı şekilde de aşırı stres de depresyon ve psikoz gibi hastalıklar da aynı probleme neden olur.  Depresyon ilaçları ise yan etkilerine baktığınız zaman kabızlığa neden olduğunu da anlamanız mümkündür.

Hastalık şeker ve guatr gibi hormonal hastalığı olan kişilerde kabızlık daha sık görülmektedir. Hipofiz ve böbrek hastalığına sahip olan kişiler kabızlığa yakalanmadan tedavi olması gerekir. Bu tür hastalıklar da ise bağırsak hareketlerini yavaşlatmak ile kalmayarak aynı zamanda da bağırsak duvarlarında kalıcı hasara neden olur. Böylelikle kişide kabızlık da kalıcı hale gelebilmektedir.

Fazla kilosu olan kişilerde de sık görülen bir durumdur. Fazla kilosu olan, zor bir doğum yapmış bayanların karın tabanındaki adeleleri zayıflar. Bu tür sorunlarda ise insanlarda farklı dışkı anüsün üst kısmında bekler. Dışkının sertleşmesiyle kısır bir döngüye neden olmaktadır. Dünya genelindeki bazı antibiyotik kullanımı ülkemizde çok fazla alınmaktadır. Sağlığa etkisi olduğu gibi yan etkileri de olan bazı ilaçlar kabızlık yapmakta. Yukarıda belirtmiş olduğumuz depresyon ilaçları da başta olmakla beraber, alerji tedavilerinde kullanılan ilaçlar, özellikle de bayanlar da daha sık görülmek ile beraber kansızlık sorununu da düzenleyici ilaç kullanan kişiler de sık görülmektedir.

Yazımızın ilk başında kabızlığın hamilelik zamanında daha sık görüldüğünü söyledik. Doğuma doğru giden zamanda ise bu şiddetini daha fazla arttırıp, hormonal dalgalanmaya bağlı bir şekilde ortaya çıkar. Hamile olan kişilerde progesteron hormonu artış gösterir. Progesteron hormonu da düz kaslarda gevşemeye sebep olur. Bu hormon ise rahim kaslarını gevşetmek ile kalmıyor, aynı zamanda da mide ve bağırsak gibi kasların da gevşemesine neden oluyor. Gebeliğin oluşturmuş olduğu stresle  bağırsak tembelliği ortaya çıkar. Hamilelerde görülen aşerme nedeniyle beraber anne ne yemek bulursa yerler. Genellikle lifli gıda içermeyen yiyecekler yediklerin dolayı bu sorunun ortaya çıkmasına da yol açarlar.

Hareketsiz bir yaşam ise diğer nedenler arasındadır. Daha düşük bir ihtimal olsa da hareketsiz bir yaşama sahipseniz, kabızlık sorunu sık görülebilmekte. Bunun içinde hareketli bir yaşamınızın olması için hareket geçin ve günlük yürüyüşlere çıkın. Bağırsak hareketlerini arttırıp, egzersiz ve yürüyüş çok iyi gelecektir.

Kabızlığın Neden Olduğu Hastalıklar

Kabızlığın sebep olduğu vakaların başındaysa makat hastalıkları gelmektedir. Hemoroid, fissür ve kıl dönmesinin belirtileri, kabızlıktır. Kabızlığa karşı tedbirinizi almak bu hastalıklardan korunmanızda büyük bir önem taşımaktadır. Kabız zamanında kişilerin sert dışkılarını yapmış oldukları zaman içerisinde, makatı zorlama sonucun meydana gelebilecek makat hastalıklarına karşı da yukarıdaki kabızlığı tetikleyebilen unsurlara karşı dikkatli olunması gerekir ve faydalı olacağını görmekteyiz.

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Yukarıda sizlere kabızlığın nedenlerini sıraladık. Çözüme yönelik bilgilere ise bir sonraki yazımızda yer vereceğiz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link