Kanserli Benler (Malign Melanom)

Birçok insanın vücudunda,  zararsız benler bulunmaktadır. Fakat kimi benler ise, kansere dönüşebilmektedir. Erken tedavi edilmez ise ölüme kadar götüren sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Kanserli benler, en saldırgan olan ve hayatı tehdit eden deri kanserinin konusuna girer. Cildinizin rengini oluşturan hücrelerde gelişmektedir ve vücudun diğer bölgelerine de yayılma eğilimi oldukça yüksek bir ihtimali vardır. Ne kadar erken tespit yapılırsa, iyileşme şansı ise o kadar iyi olmaktadır. Bundan dolayı neye bakacağını ve neyi nasıl önleyebileceğinizi bilmeniz önemli olmaktadır. Kanseri benler, genellikle ciltte ve benlerde görülen kanser türü sayılır. Erken teşhisle beraber tedavisi mümkün olmaktadır. Eğer vücudunuzda; normal görünümde olmayan ve hızla büyüyen, rengi değişik olan benler ile lezyonlarınız varsa vakit kaybetmeden hemen bir dermatoloji uzmanına görünün.

Malign melanom nedenleri

Melanosit, ismi verilen ve derinin rengini hücrelerde oluşturan Malign Melanom, son zamanlar daha fazla sık rastlanılan cilt kanser türüdür. Bunun nedeniyse ozon tabakasında oluşmuş olan incelmeyle beraber güneş ışınlarına ve ultraviyole ışınlarının etkisiyle, çocukluk zamanında oluşmuş olan güneş yanıklarından kaynaklanmaktadır. Genetikle de kaynaklı olup ailede kanserli benlerin olması, hastalığa yakalanma riskini de arttıracaktır. Bunun dışındaysa cilt tipinin bu kansere yakalanmada etkisi olmasından gösterilmesi gerekir. Özellikle de güneş zararlı etkilerini daha çok alan kişiler açık tenli, kızıl veya sarı saçlı, mavi gözlü kişilerde görünümü daha yaygın olmaktadır.

Nasıl teşhis edilir?

Bulguları kanserli benler ile eşleşen veya cilt lezyonlarında en önemli tanı ise biyopsidir. Kanserli benler ayırtıcı olan belirtiler de leke, ben veya cilt lezyonlarında başlangıç zamanında kaşınma ve ilerleyen zamanlardaysa kanama ve ülser oluşumunun da gözlenmesiyle ortaya çıkar. Ayrıca da kenar kısımlarında renk farklılığı, belirsizlik ve kabarıklık gibi belirtiler de olmaktadır.

Teşhis sonrası neler yapılır?

İlk olarak hastalığın hangi evrede olduğuna bakılır ve buna uygun olarak da tedavi yöntemi seçilmektedir. Kan tahlili istenir ve vücuda herhangi bir sıçrama olup olmadığına bakılır. Bununla alakalı bilgi alabilmek içinde bilgisayarlı tomografi, MRG ve ultrasonografi gibi farklı çeşitler ile incelemeler uygulanmaktadır.

Cerrahi tedavi nasıl yapılır?

Lezyonun hangi derinliğine ve genişliğe ulaştığı öğrenilir. Bundan daha geniş olabilecek şekilde kesi yapılıp, lezyon çıkarılmaktadır. Hastalık lenf bezlerine ulaşırsa eğer lenf bezleri de cerrahi işlem uygulanarak, temizlenmektedir.

Malign melanom ve kemoterapi

Erken zamanda kemoterapi alınmamaktadır. Hastalık ileri boyuttaysa eğer kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır.

 

Sağlıklı günler dileriz.

 

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !