Kıl Dönmesi Nedir?

Anüs bölgesinde görülmekte olan hastalıklara dikkat edildiğinde birtakım hastalıklara erkeklerin daha çok yatkın olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Pilonidal Sinüs olarak adlandırılan bir diğer adı ile Kıl Dönmesi, genellikle 15 ila 35 yaş aralığında erkeklerde sık görülen bir hastalıktır.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesi tedavisinde önermekte olduğumuz ve uyguladığımız tedavi yöntemi olan Mikro Sinüsektomi, Bascom adı verilen ameliyatın gelişmiş halidir. Bu ameliyat yönteminin kıl dönmesi operasyonlarında uygulanan diğer yöntemlerden çok daha farklı avantajları bulunmaktadır. Bu tekniğin avantajlarını sıralamak gerekir ise;

2 cm çapında bir kesi atılmaktadır. Klasik yöntemlerde 30 cm çapa ulaşan bir kesi atıldığı düşünüldüğünde ameliyat sonrası ve hastanın iyileşme süreci açısından oldukça avantaj sağlamaktadır. En fazla 2×2 cm çapa ulaşan kesi alanındaki kıllar işlem esnasında kapsülleri ile birlikte çıkarılmaktadır. Cilt altındaki kılların ve kapsülün çıkarılması sonrasında bölge estetik dikiş ile kapatılmaktadır. 10 dakika gibi çok kısa bir sürede yapılan bu işlemde klasik ameliyat tekniğinde olduğu gibi herhangi bir iz kalmamaktadır.

Sıklıkla kadınlara oranla erkeklerde daha sık karşımıza çıkan kıl dönmesi, kadınlarda da görülebilmektedir. Özellikle 15 ila 35 yaş arasında görülme sebebi olarak kuyruk sokumundaki cilt tabakasının daha yumuşak olması ile ifade edilebilir. Ayrıca belirtmek gerekir ki kıl dönmesi yalnızca kuyruk sokumunda değil göbek bölgesinde de oluşabilmektedir.

Ancak kuyruk sokumunda %95 gibi yüksek bir oranda oluşmaktadır. Yüz, bacak ve koltuk altı bölgesinde görülen problemler ise kıl dönmesi olarak değerlendirilmemektedir. Bu alanlarda oluşan şikayetler kıl batması olarak ele alınmaktadır. Özellikle ağda yapan kadınların kıl batma şikayetlerinin yüksek olduğunu da söyleyebiliriz.

İlk olarak toplumumuzda yanlış bilinen bir bilgiyi düzeltmek gerekir. Kıl batması ve kıl dönmesi birbirinden oldukça farklı iki ayrı konudur. Kıl dönmesi uzayan kılların cilt altında kalarak dışarı çıkamaması sonucu oluştuğu bilinmektedir. Ancak bu bilgi kesinlikle yanlış olup, traş, ağda ve epilasyon sonucunda cilt altında kalan kılların dışarı çıkamaması durumu olarak karşımıza çıkan tablo kıl batması olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle kıl batması ve kıl dönmesi arasındaki farkın bilinmesi oldukça önemlidir.

Kılların Cilt Altına Girmesidir

Kıl dönmesi, %95 gibi yüksek oranlarda kuyruk sokumu bölgesinde karşımıza çıkmakta ve kıllar cilt altına girmesi ile oluşmaktadır. Bu bölgede cilt altına girmiş olan kılların büyük bir çoğunluğunun ise saç ve vücut kılı olduğunu söyleyebiliriz. Saç ve vücuttan dökülen saçlar sırt bölgesinden kuyruk sokumuna doğru kayarak oluşturmuş olduğu delik üzerinden cilt altına girmekte ve kıl dönmesini oluşturmaktadır.

Saç Kılları Nasıl Dökülür ki?

Sağlıklı her bireyin 140 ila 200 bin arasında değişen saç teli bulunmaktadır. Bu saç tellerinin her biri 2 – 10 yıl arası yaşamaktadır. Daha sonrasında ise dökülerek yenilenmektedir. Bu dökülmeler ise günlük ortalama 60 – 70 tel arasındadır. Yani her bireyin farkında olmasa dahi günlük olarak saç dökülmesi yaşadığını söyleyebiliriz. Dökülen bu saçlar kişilerin dikkat etmemesi sonucunda kuyruk sokumuna doğru ilerlediğini ve kayarak orada yer edindiğini söyleyebiliriz. Bu tablonun kıl dönmesine sebebiyet vermemesi için ise, sıklıkla banyo yapılması ve dik pozisyonda oturulması oldukça önemlidir.

Kıllar Cilt Altında Kapsül Oluşturur

Kıl dönmesine sebebiyet veren ilk kılın kuyruk sokumunda bir giriş deliği oluşturması sonrasında diğer kılların da o girişten girerek kıllar ve tüyler orada birikmektedir. Bu aşamada vücudumuz ise cilt altına girmiş olan kıl ve tüyler sonucunda yabancı bir cisim ile karşı karşıya olduğunu fark eder ve bu kıl topluluğunu zar ile kaplayarak zararı en aza indirmeye çalışmaktadır. Hatta vücut salgılamış olduğu salgı aracılığı ile yakarak yok etmeyi amaçlamaktadır. Ancak vücut tarafından salgınan bu salgı kılların yok olması için yeterli olmayıp makat absesine neden olmaktadır. Yani kıl dönmesi probleminin tedavi edilmemesi durumunda farklı birtakım hastalıklar ile karşılaşmak ve o bölgede doku hasarına neden olması kaçınılmazdır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kıl dönmesi şikayetleri olan hastaların genellikle ileri evrelerde tedavi için bir hekime başvurması gerektiğini söyleyebiliriz. Pek çok hastanın apse oluşumu öncesinde kıl dönmesinin farkında olmaması da bir diğer durumdur. Ayrıca hastalığın kuyruk sokumunda oluşması nedeni ile çekinilerek muayeneden kaçılması ve bir adım geride durma hastalığın ilerlemesine sebebiyet vermektedir. Ancak her bireyin kıl dönmesi hastalığına karşı dikkatli davranması ve takip etmesi ile kolaylıkla anlaşılabilecek bir durum olduğunu söylemek mümkündür. Bilinmelidir ki ilk aşamalarda ciddi bir şikayet oluşturmayan kıl dönmesi için önemli bir takım belirtiler bulunmaktadır.

Giriş Deliği / Delikleri; Hastalığın ilk aşamasında dikkat edilmesi gereken nokta kuyruk sokumunda giriş deliği ya da deliklerinin olup, olmamasıdır. Kişilerin baş, ense ve sırt bölgesinden dökülmekte olan tüm kılların bir ya da birden fazla giriş deliği oluşturduğunu söyleyebiliriz. Aşağıda bulunan görsel yardımı ile daha detaylı bilgi edinmeniz mümkündür. Bu giriş delikleri dikkatli bir şekilde incelendiğinde rahatlıkla gözlemlenebildiği gibi içerisine girmiş olan kıllar da görülebilmektedir. Ancak bu işlemi kişinin kendi kendine yapması zor olabileceği için yardım alması gerekmektedir. Kişilerin aile fertlerinden yardım alarak yapacağı bu makat muayenesi için yatağa diz üstünde oturulmalıdır.

Kuyruk Sokumunda Şişlik; Kıl dönmesi probleminde hastaların karşılaşacağı diğer bir belirti şişliktir. Şişlik boyutları nohut tanesinden bir yumurta boyutuna kadar ulaşabilmektedir. Bu şişliğin altında yatan sebep ise makat bölgesinde oluşan apsedir. Kişinin şikayetlerinin artmasına neden olan bu apsenin boşaltılması gerektiğini de vurgulamak gerekir. Apsenin boşaltılmaması sonucunda kendi patlaması daha büyük problemlere yol açmakta ve Anal Fistül olarak adlandırılan makat akıntısına yol açmaktadır. Ağrılı bir tablo olarak karşımıza çıkan bu durumun farkına varılması ile apsenin boşaltılması için bir genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Makat Apsesi Nedir?

Cilt altına giren kılları sonucunda, vücut kılları yok etmek amacı ile bir savunma mekanizması geliştirmekte ve o bölgede salgı salgılamaktadır. Ancak salgılanan bu salgının kılları yok etmesi oldukça güç olmakla birlikte cilt dışına çıkması gerekmektedir. Genel olarak kıl giriş delikleri ile ter bezleri kullanılarak dışarı çıkmaktadır. Ancak kullanılan yolların tıkanık olması halinde cilt dışına çıkamamakta ve büyük bir sivilceye benzer şişliğe ulaşmaktadır. Portakal büyüklüğüne kadar ulaşabilen bu apse ağrılı ve şiddeti hızla artan şikayetlere dönüşmektedir.

Ağrı; hastalığın ilk evresinde ciddi bir ağrı şikayeti ile karşılaşılmadığını söyleyebiliriz. Ancak ilerleyen evrelerde apseye yol açması sebebi ile ağrı şikayeti kaçınılmaz bir sonuçtur. Ancak belirtmek gerekir ise makat ağrısına yol açan en önemli hastalıklardan birisi Anal Hematom olarak adlandırılan makatta pıhtı toplaması hastalığı kabızlık problemine bağlı olarak gelişmekte ve büyük bir ağrı yaşanmasına sebep olan en ağrılı makat hastalığıdır. Ayrıca kıl dönmesinde, kılları sarmakta olan kapsüller bireyin sert oturma pozisyonu sonrasında da patlamaktadır. Bu durum sonucunda da kişinin şiddetli ağrı ve ateşlenme yaşaması mümkündür. Bu nedenle ağrıya neden olan hastalığın teşhisinin yapılabilmesi için muhakkak bir genel cerrahi uzmanına muayene olunarak teşhisin koyulması oldukça önemlidir.

Kıl Dönmesi Zararları

Kıl dönmesi problemi yaşayan bireylerin günlük yaşamları da olumsuz yönde etkilenmektedir. Hastalığın ilerleyen evresinde makat bölümünde apse olarak karışımıza çıkan şişlik kişinin ağrı duymasına sebep olabildiği gibi oturmasına dahi engel olmaktadır. Ayrıca apsenin uzman ve tecrübeli genel cerrahi uzmanları tarafından boşaltılması yerine kendi patlaması sonucunda da bir takım hastalıkların oluşmasına neden olduğunu ve Anal Fistüle sebebiyet verdiğini tekrar belirtmek gerekir. Akıntı ve kötü koku oluşması sonrasında da hastanın durumu kötü bir hal alabilmektedir. Bu nedenle yalnızca 10 dakika gibi çok kısa sürede yapılan kıl dönmesi tedavisi ile karşılaşılacak problemlerin en aza indirilmesi ve hastalığın ortadan kaldırılması önerilir.

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Her bireyin yaşayacak olduğu tüm sağlık problemlerinde öncelikli olarak utanma içgüdüsü ile hareket etmemesi gerektiğini belirtmek gerekir. Sağlık sorunlarının ilk aşamasında utanma nedeni ile tedaviye başlamamak hastalığın ilerlemesine yol açmaktadır. Bu nedenle alternatif olarak hastaların hekimlerini kendileri tercih etmeli ve hem cinslerine muayene olmaları önerilmektedir. Özellikle kadın hastaların kadın genel cerrahi uzmanlarını tercih etmeleri muayene ve tedavi aşamasında daha rahat olmalarına olanak sunmaktadır.

Kıl Dönmesi Kendi Kendine Geçmez Cerrahi Müdahale Gerekir; Kıl dönmesi yani bir diğer adı ile Pilonidal Sinüs hastalığı için tek çözüm yolunun tedavi olduğunu belirtmeliyiz. Hastalığın hangi evrede olduğu gözetilmeksizin uzman bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalı ve cilt altında biriken kılların çıkarılması gerekir. Bizlerin tavsiye ettiği ve uyguladığı microsinusektomi operasyonuyla yalnızca cilt altında biriken kıllar çıkarılmayıp, işlem esnasında kılların kapsülleri de çıkarılmaktadır. Kapsüllerin yani zarların çıkarılmaması halinde aynı alanda kıllar tekrar birikebilmektedir. Ayrıca microsinusektomi operasyonuyla giriş ve çıkış delikleride belirlenerek kapatılmaktadır.

Kesin Çözüm İçin MİKROSİNUSEKTOMİ Önerilir

Kıl dönmesi tedavisinde uygulanacak tek bilimsel yöntem microsinusektomi operasyonudur. Ancak geliştirilmiş olan pek çok yöntemde dokunun kesilmesi söz konusu olduğu için sonlandırılmıştır. Günümüzde tercih edilen teknikler arasında ise Mikro Sinüsektomi bulunmaktadır. Bu uygulama esnasında yalnızca 2 cm çapa ulaşan kesi ile işlem yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi diğer operasyonlara oranla oldukça avantaj sağlamaktadır.

Mikro Sinüsektomi operasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesi tedavisinde önermekte olduğumuz ve kullandığımız bir operasyontekniği olan Mikro Sinüsektomi, Bascom ameliyatının gelişmiş halidir. Bu yöntemin diğer aoperasyonlara oranla avantajları oldukça yüksektir. İşlem esnasında 2 cm çapında kesi atılmaktadır. Oldukça küçük işlem bölgesi nedeni ile diğer tedavi yöntemleri ile kıyaslandığında ve klasik yöntemlerde 30 cm’ye kadar ulaşabilen kesiler değerlendirildiğinde mucizevi bir teknik olduğunu ifade edebiliriz. En yüksek 2×2 cm çapa kadar ulaşabilen kesi aracılığı ile cilt altındaki kıllar ve kılları saran kapsül çıkarılmaktadır. İşlemin sonlanması ile birlikte estetik dikiş kullanılarak 10 dakika gibi çok kısa sürede operasyon sona ermektedir. Klasik ameliyat tekniğinde kesi boyutunun büyük olması ile birlikte dikişler belirgin olurken, Mikro Sinüsektomi yönteminde belirgin bir dikiş izi yoktur.

Narkoz ve Hastanede Yatmak Gerekmez

Mikro Sinüsektomi operasyonu, 10 dakika gibi çok kısa bir sürede yapılan işlem olması ile birlikte ameliyathane ortamı gerektirmemektedir. Genel anestezi yani narkoz gerekli değildir. Bu nedenle kişinin hastanede yatma durumu da ortadan kalmaktadır. Tedavi sonrasında hastanın 10 – 15 dakika dinlenmesinin ardından yapılan son bir kontrol sonrasında günlük yaşamına dönmesi mümkündür. Ayrıca hastanın yanında refakatçi olmasına gerek duyulmamaktadır. Ancak bilinmelidir ki klasik ameliyat yöntemlerinde bu durum farklıdır. 2 ila 5 gün arasında yatış söz konusu olduğu gibi 20 – 45 gün arasında değişen istirahat önerilmektedir.

Pansuman Gerekmez

Kıl dönmesi tedavisinde kullanılan klasik ameliyat yöntemlerinde kesi alanının büyük olması nedeni ile hastanın günlük olarak pansuman yaptırması ve bölgeyi steril tutması gerekmektedir. Ancak Mikro Sinüsektomi ameliyatında hastanın herhangi bir şekilde pansuman yaptırmasına gerek yoktur.

Tekrarlama İhtimali Yok Denecek Kadar Az

Kıl dönmesi, klasik ameliyatlar ışığında tedavi edildiğinde tekrarlama riski %40 – %50 oranlarında olan bir hastalıktır. Ancak Mikro Sinüsektomi tekniğinde bu oran %3 ila %4 oranlarına kadar düşmektedir. Bu nedenle hastalığın tekrarlama riski açısından klasik yöntemler yerine daha modern sağlık metotlarının uygulanmasının yanı sıra kıl dönmesine neden olan ihmallere ve hatalara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Medicine Art’ta Ücretsiz Muayene Fırsatı

Kıl dönnmesi tedavisinde Mikro Sinüsektomi tekniği uygulayan sağlık merkezi sayısı belirlidir. Bu teknik Medicine Art kliniklerimizde hastalarımıza uygulanmaktadır. İstanbul Bakırköy ve şişli de hizmet vermekte olup, ücretsiz muayene seçenekleri ile de hastalığın teşhis ve tedavisinde ayrıcalıklar sunmaktayız.

Kıl Dönmesi Tedavisi İçin Randevu

Kıl dönmesi hastalığının teşhis ve tedavisi kullanılan yöntemler ve modern sağlık metotları aracılığı ile oldukça kısa bir süre içerisinde yapılmaktadır. Bu nedenle hastalığın ilerlememesi ve günlük yaşamı etkileyen sorunların yaşanmaması açısından tek bir randevu ile tedavi için adım atılması gerekir. Kliniğimiz hastalarına sunmuş olduğu iletişim kanalları üzerinden 7/24 bizimle iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan WHATSAPP  bölümü üzerinden de merak edilen tüm sorularınıza genel cerrahi uzmanı doktorlarımız tarafından yanıt alabilirsiniz. Hekimlerimiz aynı gün içerisinde yanıt beklediğiniz tüm sorularınızı cevaplamakta olup, birebir iletişim için de canlı destek hattımızı kullanabilirsiniz. Hastalığın teşhis ve tedavisi ile birlikte kliniklerimizden randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link