Lazerle Varis Tedavisi

Varis tedavisi ameliyatlı veya ameliyatsız teknikler kullanılarak yapılabilir. Bu yöntemlerde kendi içerisinde birkaç alt sınıfa ayrılır. Ameliyatlarda Stripping Venektomi, Hook Venektomi, Pake Eksizyonu ve Kapakçık Onarımı; Ameliyatsız tekniklerde ise Lazer, Radyo Frekans, Köpük ve Skleroterapi uygulamaları bulunmaktadır. Bunların her biri hastalığın derecesi ve yoğunluğuna bağlı olarak Kalp ve Damar Cerrahı doktorları tarafından muayene esnasında tespit edilmektedir.

Lazerle Varis Tedavisi Nedir?

Son yıllarda kullanımı hızla yaygınlaşan lazerle varis tedavisi, iki türü olup damar içinden ve cilt üzerinden uygulanmaktadır. Daha çok cilt üzerinden uygulanan tercih edilmektedir. Ameliyatsız yöntemlerde ilk olup, özellikle 2000 yılı sonrası kullanımı yaygınlaşmış ve öncelikli tedaviler arasında yerini almıştır.

Cilt Üzeri ve Damar İçinden Uygulanır

Varis ameliyatına alternatif olarak geliştirilmiş ilk yöntemlerden birisi olup, başlıkta da belirtildiği üzere 2 farklı uygulanış yöntemi bulunmaktadır. Birisi (bizimde önerdiğimiz) cilt üzerinden yapılırken, diğeri ise damar içinden ciltte en az 0,5 cm kesilerek yapılır. 0,5 cm ve üzeri kesi ile yapılan tüm cerrahi müdahaleler ameliyat kapsamında yer aldığından, bizler Medicine Arts olarak önermiyor ve uygulamıyoruz.

Kılcal Damar Tedavilerinde Etkilidir!

Kılcal damar genişlemesi çoğunlukla estetik anlamda çirkin görünümle birlikte yanma, sızlama gibi şikayetlere sebep olmaktadır. Kılcal damarlardan şikayetçi olanlar genellikle etek, şort veya bikini gibi giyim tercihi olan kadınlardır. Bu kötü görünümden kurtulmak, hem de zaman zaman oluşan sızlamalara önlem alarak tedavi olmanız önerilir. Bunun için size doktorunuz muhtemelen lazer ya da bir sonraki konuda inceleme imkanı bulacağınız radyo frekans uygulaması gerekir.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle narkoz ya da hastanede yatma gibi gereksinimi bulunmayan tedavi yöntemidir. Yüksek yoğunluktaki ışıkların patlamaları ile damarları kapatır. Bu prosedürde herhangi bir kesinti yapmaya veya iğne kullanmasına gerek yoktur. Daha çok küçük varisli damarlar için kullanılır. Lazer tedavisi işlemi ağrısız, kolay, konforlu ve etkilidir. Hasta tek başına kliniğimize ya da hizmet almak istediği sağlık merkezine muayene için geldiğinde, aynı anda tedavisi de yapılarak tedavinin hemen ardından günlük yaşantılarına devam etmektedir.

Cilt, Jel İle Soğutulur

Tedavi öncesi yapılan tek hazırlık; kişinin hiçbir şekilde canı yanmaması için lazer uygulanacak bölgeye krem benzeri soğutucu jel sürülmesidir. Böylece lazerin sıcaklığını hiçbir şekilde hissetmezsiniz.

Isıtarak Tahrip Etmektedir

Lazer denince hepimizin aklında kırmızı bir ışın canlanmaktadır. Benzer durum sağlık alanında da geçerli olup, burada tek farkı o ışının aslında 70 ile 90 dereceye varan ısı taşımasıdır. Yüksek ısı ile hastalıklı damarların büzüşerek tahrip olmasını amaçlamaktadır.

Ağrı, Acı olur mu?

Yukarıda da belirtildiği gibi uygulama öncesi cilt jel ile soğutulmaktadır. Bir nevi basit bir anestezi anlamına gelen bu durum, hastanın ağrı yaşamadan tedavi olmasını sağlamaktadır.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Özellikle kadınlarda; çok sık ve yaygın görülen kılcal damarların görevi, toplardamar ile atardamar arasında bağlantıyı sağlamaktadır. Bu nedenle yaygınlığı kişiden kişiye değişmektedir. Tedavisi genelde 10-30 dakika seanslar arasında gerçekleşmekte olup, çok yaygın olmadıkça 1 seans yeterli olmaktadır. Çok yaygın olması halinde ise 2-3 seans uygulamak gerekebilir.

Lazerle Varis Tedavi Sonrası Ne Yapmak Gerekir?

Tedaviye gelirken gönül rahatlığı ile gelebilirsiniz. Çünkü bu tedaviden sonra herhangi bir yan etki yaşamayacağız için refakatçiye ihtiyaç duymayacaksınız.  Tedavi olmanız sadece 30 dakika sürecek olup, bu süreçten sonra evinize, işinize okulunuza ya da gezmeye, spor yapmaya kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Üstelik 2’nci seansa çok ihtiyaç duyulmaz.  Var olan kılcal damar problemlerinden tamamen kurtulmuş kabul edilir.

Hiçbir İz Kalmaz

Ameliyatsız yöntemlerden biri olması nedeniyle zaten kesi vs. yapılmaz. Cilt üzerinden ısı enerjisi uygulandığı için kişide herhangi bir iz oluşmaz. Özellikle yüzdeki kılcal damar tedavilerinde mutlaka lazer önerilmekte ve uygulanmaktadır.

Varis Tedavisinde Erken Tanının Önemi

Varis hastalığı da diğer vakıalarda olduğu gibi erken teşhis edildiği ve tedaviye başlandığı sürece neden olduğu şikayetlerin önüne geçilebilir. Kılcal damarlı varis formlarında ve diğer varis formlarında neden olan şikayetler farklılık  gösterir. İlk başlarda estetik olarak başlayan kaygılar, ilerleme sarf ettiğinde;  yorgunluk, ağrı ve şişlik gibi belirtiler göstererek kişinin yaşam kalitesini düşürebilecek seviyelere ulaşabilmektedir.  Bu nedenle erken dönemde başvuru önem taşımaktadır.

Lazerle Varis Tedavi Ücreti Ne Kadar?

Hastalar için en önemli hususlardan biri de ne kadar masraf çıkacağıdır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki: sizi, muayene etmeden bir rakam verme imkanımız yoktur. Varis tedavi ücreti; Kalp ve Damar Cerrahı doktorlarımız tarafından yapılan muayene esnasında genişleyen damarların; durumu, tipi, boyutu ve kullanılacak tedavi yöntemi gibi kriterler baz alınarak belirlenmektedir. O nedenle tedavi ücretlerini ücretsiz muayene esnasında ya da aşağıda yer alan iletişim formunu kullanarak hastalığınıza dair 2-3 tane resim göndererek öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !