Makat Apsesi Nasıl Geçer

Anüs bölgesinde hafife aldığımız en ufak şikayetler ve gereksiz duyduğumuz bir takım şeyler aslında ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak olan bir hastalığın belirtisi veya başlangıcı olabilir. Mİsal olaral anal apse hastalığı halk tabiri ile makat apsesi dikkat edilmediği taktirde daha zorlu bir süreçi olan Anal Fistül (Makatta Akıntı) haline bürünebilmektedir.

Makat Apsesi Nedir?

Hastalığı genel olarak ele aldığımızda, anüs çevresinde ağrılı bir şekilde şişlik oluşumudur. Birden bire ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik bazı zamanlarda da kişide ateşlenmeye sebep olmaktadır. Bu hastalığın nedenlerine baktığınızda ise, insan hayatını kolaylaştırmak ve idame ettirmek için gerekli olan dokuların görevlerini tam anlamı ile icra edememelerinden dolayıdır.

Salgı Bezlerinin Tıkanması İltihaba Neden Olur

Anüs bölgesinde hem cildi nemlendirmek hem de dışkı çıkışını kolaylaştırmak için gerekli 4-10 adet salgı bezi yer almaktadır. Eğer bunlar düzenli çalışmaz ve tıkanırsa, iltihap ve şişlik ortaya çıkmaktadır. Bir anda ortaya çıkan bu ağrı ve şişlik hayatınızı idame ettirmenizde size çok zorluk çıkarmaktadır. Bu hastalığa yakalanan çoğu kişi, bu süreçte makat üstüne oturamaz. Daha çok erkeklerde rastlanan bu durum, orta ve ilerleyen yaşlarda meydana gelmektedir. Çocuk ve Ergenlik dönemindekilerde yok denecek kadar az bir vakadır.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Makar apsesi, bir takım gizli bir şekilde ilerleyen ve daa sonra ortaya çıkan bir hastalık değildir. Apse’nin oluşumundaki ilk 2-3 gün içinde meydana gelen ağrı ve şişlik ile hastalığın farkına varırsınız. Farkına vardıktan sonra direk olarak bir doktora başvurmalısınız. Çünkü kısa bir süre zarfında ciddi anlamda sıkıntılara neden olabilmektedir.

Anal Apse İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makatta ağrı, şişlik ve akıntı gibi problemler yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Size öneri olarak; Proktoloji (makat hastalıkları) alanında kendini geliştirmiş bir doktoru tercih ediniz.

Makatta Ağrıya Sebep Olan Diğer Hastalıklar

İlk olarak bilmeniz gereken, anüs bölgesinde meydana gelen bütün ağrılar anal apse ile alakalı değildir. Çünkü makatta ağrıyasebep olabilecek bir çok hastalık ve şikayet bulunmaktadır. Anal Hematom ( makatta pıhtı toplanması), kıl dönmesi apsesi, hemoroid memesinin boğulması, anal fissür gibi hastalıklar makat hastalıklarından sadece bir kaçıdır. Sizin burada dikkat edeceğiniz kesim, makatta ağrı olduğunda direk olarak bir hekime başvurmanız olacaktır.

Perianal Apse Muayenesi Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla 2-3 dakikalık bir işlem olup gözle ve parmak ile muayene yapılmaktadır. Ağrı dışından anüs bölgesinde meydana gelen kızarık, şişlik, apse olduğunu ortaya koymaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Makat apsesi kendi kendine geçebilen bir hastalıktır. Ama şöyle bir durum vardır ki, apse kendi kendie patlar ve bu patlama kesinlikle olmaması gereken bir durumdur. Çünkü apsenin kendi kendine patlaması durumunda %100 Anal Fistül problemine sebebiyet vermektedir.

İlaçla Tedavi Edilir mi?

Anorektal Apse diğer apse problemlerinden farklı olup, antibiyotik, bitkisel ürünler gibi herhangi bir tedavi yöntemi ile çözüm yolu bulunamaz. Bundan ötürü ilaç vebenzeri türevleri ile sorunu çözmeye çalışmayın. Bu hastalığın tek ve bilimsel çözümü biriken apsenin boşaltılması olacaktır.

Apsenin Acil Boşaltılması Gerekir

Doktor muayenesi ile problemin kesi olarak apse olduğu belirtildiğinde apsenin kesinlikle boşaltılması gerekir. Çünkü apse ile her geçen gün sorun derinleşmekte ve aynı zamanda vilt altında da doku hasarına neden olmaktadır. Apsenin 3 gün içinde boşaltılması dahilinde Anal Fistül probleminden uzaklaşılmış olur. Apsenin 4. gün içinde boşaltılmasında Fistül riski %40- 50′ çıkarken bu oran 6. gün içinde boşaltılması ile %60-70 civarına yükselmektedir. Boşaltılmaması ya da kendi kendine boşalması dahilinde ise Fistül riski %90’a çıkmaktadır.

Anal Fistül (Makatta Akıntı) Nedir?

Yukarıda da kısaca bahsi geçtiği gibi apsenin boşaltılmaması ya da kendi kendine boşalması halinde Anal Fistül riski daha fazla artmaktadır. Bu konu üzerine diğer makalelerimizde ayrıntılı bir biçimde yazmış olsak dahi kısaca bahsetmek gerekir ise, apseden ötürü meydana gelen iltahap doku hasarına neden olmaktadır. Bu doku hasarı öyle bir rapteye gelir ki, kalın bağırsak ile cilt arasında bir kanala sebebiyet vermektedir. Bu kanal düz bir şekilde olduğu gibi ağaç dallarını andıran karışık bir şekilde de olabilmektedir. Hastalık bağırsağın son kısmında gerçekleştiği için dışkı bu kanala akmakta ve oradan da dışarı çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü makatta akıntı yapan hastalıkların başını çekmektedir. Anal Fistül ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu konuya bakabilirsiniz.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Makat Apsesi bilimsel tedavi yöntemleri ile boşaltılmaktadır. Bu tedavi yöntemi basit bir ameliyat uygulanmaktadır. Bazıları irini, iğne ile çeksede bu yöntem kesinlikle bilimsel değildir.

Cilt 2 Santim Kesilir, Cerahat Boşaltılır

Bu tedavi yönteminde hastaya genellikle lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılmaktadır. Lokal anestezinin ardından şişlik olan bölge 2 ya da en fazla 2.5 cm olacak şekilde neşter ile kesilir. Kesildikten sonra cil altında biriken cerehat hızlı bir biçimde dışarı çıkacaktır. Bu durum ne doktorun ne de hemşirelerin hoşuna gitmez. Aslına bakılırsa bu ameliyatların videolarını sizde izleseniz izinde mideniz kalkar.

Drenaj Takılır

Boşaltım işleminin ardından cilt altında yeniden irin birikmemesi için drenaj takılır.

Antibiyotik Tedavisine Başlanır

Tedavinin ardından doktorunuz doku hasarını düzeltmek amaclı size antibiyotik yazabilir. Doktorunuzun yazdığı ilacı sonuna kadar düzenli bir biçimde kullanmalısınız.

Kıl Dönmesi Apsesi Farklı Bir Durumdur

Anüs bölgesinde meydana gelen diğer bir apse türü kıl dönmesi apsesidir ve makat apsesinden farklıdır. Genellikle erkeklerde yaygın bir şekilde görülen Pilonidal Sinüs, ilerleyen süreçlerde makatta akıntıya neden olmaktadır. Meydana gelen bu akıntının cilt dışına çıkmaması durumunda ise iltihap oluşmaktadır. Bu konu hakkında da sitemizdeki geniş kapsamlı bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Tedavi Ücreti Ne Kadar?

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu hastalığın tedavisinde mutlak boşaltma yapılmalıdır. Bu işlemi Medicine Art kliniklerinde yaptırabilirsiniz.

Medicine Art’a Nasıl Ulaşırım?

İstanbul Bakırköy’de mevcut bulunan kliniğimizin ulaşım imkanı oldukça kolaydır. Kliniğimize gelmeden önce iletişim sayfasında bulunan telefon, mail ve canlı destek hatlarından herhangi birisini kullanarak randevu oluşturmanız faydalı olacaktır. Kalp Damar ve Genel Cerrahi alanlarında yer alan hastalıkların tedavisinde modern yöntemler ile çalışan kliniğimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link