Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Anal fissür nedir?

Anal fissür ya da toplumun kullanmış olduğu bir diğer adı ile makat çatlağı, kabızlık ve buna bağlı olarak gelişen ıkınma sonucunda makat bölgesinde oluşan yırtılmalardır. Anüsün iç kısmında küçük bir kesi gibi oluşan bu çatlakların 10-15 gün içerisinde muayene edilmesi ve tedaviye geç kalınmadan giderilmesi hususunun altını çizmekte fayda vardır.

Makat çatlağı neden olur?

Beslenme alışkanlığı kötü olan özellikle katı gıdalarla beslenen ve lifli gıda tüketimi az olan her bir bireyin kabızlık sorunu yaşadığını söyleyebiliriz. Bu durum dışkılama esnasında ıkınmayı beraberinde getirdiği gibi kasları da zorlamakta ve makat çatlağı kendini göstermektedir.

Belirtileri nelerdir?

Anal fissür problemi ile karşı karşıya kalan hastaların çoğu dışkılama esnasında makat bölgelerinin çiziliyormuş gibi kesildiğini hissettiklerinden bahsetmektedirler. Anüsün iç kısmında oluşan bu çatlak hastanın her dışkılama esnasında dayanılmaz bir acı yaşamasına yol açmaktadır. Bunun nedeni ise dışkılama esnasında oluşan yeni bir çatlak değil, çatlağa sürtünerek geçen dışkıdır. Bu hassasiyet, çatlağın ilk evrelerinde ortalama 3-4 dakika içerisinde geçtiği gözlemlenirken, daha sonraki evrelerinde kronikleşerek 3-4 saate kadar ulaştığını söyleyebiliriz. Yani hastanın ağrı şikayetine bağlı olarak çatlağın yeni dönem çatlak ya da kronikleşmiş çatlak olup olmadığı da anlaşılabilmektedir.

Makat çatlağı belirtileri içerisinde ele alınacak diğer nokta ise, dışkılama sonrasında meydana gelen kanamadır. Her dışkılamada görülmemekle birlikte hastanın, 2-3 damla olacak şekilde makat bölgesinden kan geldiğini görmesi mümkündür. Ayrıca, anüs bölgesinde oluşan bu yırtılmalar kendilerini kaşıntı gibi belirtiler ile de göstermektedirler.

Makat çatlağı ağrısı nasıl geçer?

Anal fissür oluşmasının altında yatan sebeplerin olduğunu belirtmiştik. Yani makatta oluşan çatlaklar kendi başlarına meydana gelmedikleri gibi iyileşmeleri için de tedavinin şart olduğu bilinmelidir. Doktora gitmekten çekinme ya da geçmesini bekleme gibi atılan yanlış adımlar çatlağın daha fazla derinleşmesine ve sancılı günlerin başlamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle tablonun ağırlaşmaması için alanında uzman hekim kadromuz ışığında Medicine Art Anal Fissür Tedavi Merkezimizde ücretsiz muayene olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Kendiliğinden geçer mi?

Makatta oluşan çatlakların sıradan bir yara olarak değerlendirilmesi ve kendiliğinden iyileşmesini beklemek büyük bir yanlış olur. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan yara iyileşebilirken anal fissür zamanla kronikleşebilmektedir.Belirli aşamaları aşmış ve kronikleşmiş bir fissür ile karşı karşıya kalınması halinde de botulinum toksini tekniğinin uygulanması şarttır.

En çok tercih edilen 2 tedavi yöntemi

Botulinum toksini ile tedavi ücreti; makat çatlağı tedavisinde uygulanan ameliyatsız bir yöntemdir. Bu yöntemde; ameliyatla kesilerek gevşetilecek olan büzücü kas ilaç uygulanarak gevşetilmektedir. Bu işlem bir dakika gibi çok kısa sürede, 100 IU ünite botulinum toksini uygulanması ile tamamlanmaktadır. Herhangi bir cerrahi işlem yapılmadığı için, hastanın ağrısız bir şekilde günlük yaşantısına devam etmesi mümkündür. Bu dozda yapılan uygulamada başarı şansı ise yüzde 99’dur.

Tedavi sonrası tekrarlar mı?

Anal fissür yani makat çatlağı konusu ele alındığında ilk olarak nedenlerin incelenmesinde fayda vardır. Katı gıdalarla beslenme ve lifli gıdaların az tüketimi kabızlık problemini doğurmakta ve bu tablo sonrasında sürekli ıkınmayı getirmekle birlikte hemoroid ve daha sonrasında da makat çatlağına yol açmaktadır. Bu nedenle tedavi sonrasında başta beslenme düzeni ve lifli gıda tüketimi sağlanarak kabızlık probleminin önüne geçilmelidir. Önüne geçilmediği taktirde yalnızca aynı bölgede olmamakla birlikte farklı alanlarda çatlakların oluşması kaçınılmazdır.

Tedavi sonrasında tekrar makat çatlağı problemi ile karşı karşıya kalmamak için yukarıda da belirtiğimiz gibi ilk olarak kabızlık probleminin altında yatan nedenlere değinmek ve beslenme koşullarının hızlı bir şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. Yeterli sıvı alımı, daha haraketli bir yaşam ve dikkatli beslenme sonucunda kabızlık sorununun önüne geçilmesi ile birlikte makat çatlağı ve basur gibi birtakım hastalıkların da en başından önüne geçilmesi sağlanacaktır.

Ameliyatla tedavi ücreti

Makat çatlağı ameliyatı kapalı yöntemle yapılmaktadır. 1-2 santim çapında bölge uyuşturularak 7-8 dakika gibi çok kısa sürede tamamlanmaktadır. Bölgeye uygulanan anestezinin etkisinin geçmesi sonucunda ortalama 2-3 gün içerisinde hastanın orta düzeyde ağrı hissetmesi söz konusu olabilir. Ayrıca belirtmek gerekirki; söz konusu ameliyat sonrasında başarı yüzde 95 oranlarındadır.

Kapalı anal fissür ameliyatı

Makat çatlağı tedavisinde botulinum toksini enjeksiyonu yaygın kullanılabilen bir yöntem değildir. Bu nedenle enjeksiyon uygulaması yapılamadığında bir diğer yöntem olan ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Pek çok teknik geliştirilmiş olan bu anal fissür ameliyatlarında kullanılan yöntemlerin birçoğunun başarısız sonuçlandığını ve çatlağın tekrarlama riskinin yüksek olması sebebi ile de uygulanışının sonlandırıldığını belirtmekte fayda vardır. Ameliyat yönteminde en başarılı olan ve günümüzde kullanılmakta olan teknik L.I.S yani Lateral İnternal Sphincterotomy’dir. Bu yöntem kasın kesilmesi ile gerçekleştirilir ve doktor tecrübesi gerektirmektedir. Operasyon esnasında sağlıklı kasın kesilmesi halinde hastada dışkı ve gaz kaçırma görülebilmektedir. Çatlağın iyileşmesini önleyen kasın kesilmesi aşamasında da ilk olarak 1-1,5 santim çapında bir delik açılmaktadır. Açılan bu delik aracılığı ile elektrokoter kullanılarak kesi işlemi yapılır. Atılan kesinin küçük olması nedeni ile herhangi bir dikişe gerek duyulmadan hasta 2 gün gibi çok kısa sürede tekrar sağlığına kavuşmaktadır.

Tedavi sonrası tekrarlar mı?

Anal fissür oluşmasında, altta yatan etmenler bulunmaktadır. Kendiliğinden oluşan bir hastalık olmaması nedeni ile dışkılama sorunu yaşayan özellikle kabızlık şikayeti olan bireylerin bu sorunu aşmaları gerekmektedir. Kabızlık probleminin aşılmaması hemoroid ve daha sonrasında da anal fissür şikayeti ile karşılaşması mümkündür. Tedavi sonrasında ise iyileşen çatlak haricinde farklı bir alanda da makat yırtığı oluşabilmektedir. Bu nedenle ilk olarak kabızlık sorunun aşılması ilk kuraldır.

Makat çatlağı kansere dönüşür mü?

İnsan anatomisinde tedavi edilmeyen tüm hastalıklar farklı bir hastalığın ortaya çıkmasına zemin oluşturmaktadır. Kabızlık problemi nedeni ile oluşan makat çatlağında da görüldüğü gibi, çatlağın oluşturacağı sağlık problemlerinden de söz etmek mümkündür. Makat çatlağı tedavi edilmediği sürece sancılı dönemleri beraberinde getirirken makat kanserinden söz edilebildiği gibi anal fistül problemi akla gelebilecek ilk hastalıktır.

Makat çatlağı için hangi doktora gidilir?

Kronikleşmiş makat çatlaklarında cerrahi işlem ya da botulinum toksini uygulanmaktadır. Bu işlem yalnızca 5 dakika gibi çok kısa bir sürede uygulanmaktadır. Tüm kronik makat çatlaklarında Medicine Art hekimleri olarak bu enjeksiyon işlemini beş dakika gibi çok kısa bir sürede uygulayarak hastaların hızlı ve güvenli bir şekilde sağlığına yeniden kavuşması sağlamaktayız.

Kronik makat çatlağı için botulinum toksini tedavisi önerilir

Dışkılama esnasında hissedilen kesi acısı, kanama ve kaşıntı gibi belirtilerde durumun geciktirilmemesine dikkat edilmelidir. Bu tip belirtilerle karşılaşıldığında gerekli önlemleri alarak bir hekime başvurulmalıdır. Genel cerrahi doktorları arasında da makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzman olan “Proktoloji Uzmanları” tercih edilmelidir.

MedicineArt’ın ücretsiz muayene imkanlarından yararlanın

Halk dilinde, “makat çatlağı” olarak bilinen anal fissür; oldukça rahatsız edici ve sancılı bir durumdur. Büyük tuvalet ihtiyacının geciktirilmesi ve tedavinin ertelenmesi makattaki çatlağın daha fazla derinleşmesine ve sancıların artmasına yol açmaktadır. Genellikle bir hekime danışmaktan çekinilmesi ve çatlağın tedavi edilmemesi gibi nedenlerin de sebep olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu nedenle cerrahi müdahale uygulaması şarttır. Medicine Art Anal Fissür Tedavi Merkezimizde ücretsiz muayene olarak genel cerrahi uzmanı kadromuzun ışığında tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Makat çatlaklarının kendiliğinden iyileşmeyeceğini ve muhakkak bir tedavi gerektiğini belirtmekte fayda vardır. Bu nedenle, anal fissür tablosunun daha da ağırlaşmasını beklemeden MedicineArt ücretsiz muayene imkanlarından yararlanarak ilk adımı atmak mümkündür. İstanbul’da hizmet vermekte olan kurumumuzda Proctoloji Uzmanları ışığında tedaviniz gerçekleştirilmektedir.

Doktora danışın

Sancılı bir döneme neden olan makat çatlağı hakkında yazımız içerisinde yer alan konu başlıkları dışında merak edilen tüm sorularınız için; aşağıda bulunan Whatsapp iletişim butonu üzerinden sorularınızı ileterek doktorlarımızdan yanıt alabilirsiniz.

 

Sağlıklı günler dileriz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link