MAKAT SİĞİLİ (KONDİLOM) TEDAVİSİ

Günlük hayatın getirdiği yoğun stres ve buna bağlı olarak gelişerek edindiğimiz kötü alışkanlıklar, teknolojik ve endüstriyel etmenler gibi daha burada sayamadığımız birçok faktör, bizi çeşitli hastalıklara sevk etmektedir. İnsanların genelde ellerinde gördüğü ve siğil olarak adlandırdığı, ancak makat ve genital bölgede de görülebilen, aynı zamanda da bulaşıcı olan kondilom, bu hastalıklardan yalnızca bir tanesidir.

Kondilom (Makat Siğili) Nedir?

İsmini vücutta görüldüğü bölgeden alan ve Human Papillomavirüsü’nün (HPV) sebep olduğu hastalık, her ne kadar insanlar tarafından önemsenmese de, aslında ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.

Neden Olur, Kimlerde Görülür?

Hastalık diğer insanlarla temas, veya mikrobun bulunduğu bir yerle (kendi elimizdeki siğillerin bölgeyle teması, tuvaletler vs.) anüse (makat) teması şeklinde bulaşmaktadır. Bu duruma ortak kullanım alanı olan alafranga tuvaletler örnek olarak gösterilebilir. Bünyesinde mikrobu barındıran bir kişinin kullandığı tuvalete giren bir başka kişi, dikkat etmediği takdirde hastalığa yakalanabilir. Bu nedenle halka açık yerlerde bulunan tuvaletleri kullanırken, temiz bile görünse de kullanmadan önce gereken önlemler (oturma yerine kağıt havlu serilmesi yada ıslak mendille silinmesi gibi) alınmalı, muslukları dirsekle açıp kapamaya özen gösterilmelidir. Cinsel yollarla da bulaşan hastalık, özellikle kişinin ters ilişkiyi tercih etmesiyle %95 gibi yüksek bir oranla hastalığa yakalanmasına sebep olmaktadır.

Kuluçka dönemi aylarca süren virüs, vücuda ilk girdiği andan itibaren yayılma sürecine başlar.

Makat Siğili Nasıl Anlaşılır?

Kuluçka evresini tamamlayan virüsün klinik belirtiler göstermeye başlaması, anüste şiddetli kaşıntıların hissedilmesiyle başlamaktadır. Her kaşıntının kondilom belirtisi olmayacağı gibi, hemoroit rahatsızlığının da kaşıntıyla ortaya çıkacağını unutmamak gerekir. Bu durumun ciddiye alınıp ve kaşıntıyı takiben anüs bölgesinde ortaya çıkan siğillerin görülmesini beklemeden, uzman bir doktora kontrol ettirilmesi önem arz eder.

Sadece Makatta mı Olur?

Hastalarda birçok bölgede siğillere rastlamakla beraber, genellikle anüs, el ve ayaklarda, erkek ve kadınlarda genital bölgelerde sıkça görülüp, yüksek oranlarda cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır. Bu nedenle ilişki esnasında dikkatli olunup, gerekirse korunmaya özen gösterilmelidir.

Makat Siğili Bulaşır mı?

Hastalığın en önemli özelliğinin bulaşıcı olduğunu unutmamak gerekir. Cinsel ilişki sırasında bulaşma oranının yüksek olmasıyla birlikte, ortak kullanım alanlarında da bulaşma riski oldukça fazladır. Bu nedenle tuvaletlerde hijyene önem göstermek gerekmektedir. Ellerdeki siğillerden de bulaşma eğilimi gösteren virüsten korunmak için, virüsle kontamine (bulaşık) olmuş bir kişiyle tokalaştıktan ve toplu taşıma araçlarında seyahat ederken tutunma eyleminden sonra mutlaka ellerin dezenfeksiyonuna özen gösterilmelidir.

Kuluçka süresinin oldukça uzun olduğu bilinen virüsün, hastalık belirtileri kronik (uzun vadede) olup, bulaştığı anda hemen fark edilememektedir. Uzmanlar tarafından, virüs bulaştıktan yıllar sonra bile siğillerin bir araya gelip, karnabahar şeklini aldığı vakaların görüldüğü bildirilmiştir.

Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi süreci uzun bir dönemi kapsadığı için, oldukça sabırlı olmayı gerektirmektedir. Hastalar tedaviden sonra bile sadece 6 aylık bir kontrol dönemiyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Gözden kaçan bir tek siğil, hastalığın yeniden nüksetmesine sebep olmaktadır.

Elektrokoter İle Ameliyatsız Tedavi

Medicine Art genel cerrahi uzmanları tarafından önerilen bu tedavi yönteminde, siğiller en alttaki temiz cilde kadar yok edilmektedir. İşlemin birkaç dakika kadar kısa sürmesi ve ameliyat gerektirmemesi sebebiyle hastalar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Tedaviden sonra 6 ay süreyle takibe alınan hastalarda, siğil görülmezse tedavi süreci tamamlanmış olmaktadır. Aksi takdirde aynı işlemin tekrarlanması gerekmektedir.

İlaçla Siğil Tedavi Edilir mi?

Bu tedavi işlemi kontrolsüz yanıklara neden olduğu için pek tercih edilen bir yöntem değildir. Değişik immunoterapi sınıfı ilaçların etkisi de sınırlı olduğundan, ve dış bölgedeki siğiller tedavi edilse bile bağırsakta bulunanların yeniden büyümeye devam etmesi, farklı sıkıntılara neden olabilmektedir.

Medicine Art Ücretsiz Muayene

Hepsi de alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanlarının bulunduğu Medicine Art, kondilom teşhisi için hastalarına ücretsiz muayene imkanı tanı tanımaktadır. Kondilom şikayeti ile gelen hastalarda, dış hemoroit ve mayasıl gibi hastalıkların da tespit edildiği, Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan kliniklerimize randevu alarak gelebilirsiniz.

Makat siğili hakkında verebileceğimiz bilgiler şimdilik bu kadar olup, sağlıklı günler dileriz. Randevu ve merak ettikleriniz için telefon numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link