Varis Ameliyatı ve Riskleri

Ülkemizde gelişen sağlık koşulları ile birçok hastalığa ameliyat uygulamadan çözüm bulunabilmektedir. Uygulanan ameliyatsız yöntemler sayesinde daha kolay ve yüksek başarı oranı sağlanmaktadır. Bu hastalıklardan birisi de damarsal problemler arasında olan varis hastalığıdır. Varis hastalığı 2000 yılına kadar ameliyatla tedavi edilirken bu yıldan sonra gelişen yöntemlerle ameliyat olmadan hasta tedavi edilmektedir. Ameliyatsız yöntemler ile kılcal ve toplardamarların genişlemesine engel olunmaktadır. Lazer, radyo frekans ve skleroterapi gibi yöntemlerle uygulanır.

Ameliyatsız Tedaviler Yeterince Bilinmiyor

Ülkemizin büyük bir kısmı günümüzde varis hastalığının ameliyatla tedavi edildiğini düşündüğü için korku ve endişeye kapılırlar. Bu yüzden de tedavi olmaya geç giderler. Varis kremi, sülük, bitkisel karışım gibi yöntemlere başvururlar ama bu yöntemlerin tedavi edici bir özelliği yoktur.

Varis Hastalığının Tedavisi Ancak Cerrahi Müdahale İle Mümkündür

Hangi evrede olursa olsun varis hastalığının tedavisi cerrahi müdahale ile mümkündür. Kalp damar cerrahı uzmanına muayene olmalısınız. Tedavi konusunda uzman olan hekimler size hangi tedavi yönteminin uygun olduğunu önerecektir. Ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki tane bilimsel yöntem vardır. Bu yöntemlerin avantajları olduğu kadar dezavantajlarıda mevcuttur.

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Devlet hastanelerinde hasta yoğunluğu çok fazla olduğu için genellikle bu kurumlarda ameliyatla tedavi uygulanmaktadır. Ameliyatta uygulanan yöntemler:

Kapakçık Onarımı

Varis hastalığının nedenleri arasında en büyük sorun toplardamarda bulunan kapakçığın bozulmasıdır. Kirli kanı geri kaçırmamakla görevli olan kapakçıklar 5-10 cm aralıklarla bulunmaktadır. Kapakçıkların bozulması sonucunda damarlarda genişleme görülür. Ameliyat ile kapakçık onarımı mümkündür. Bozuk olan kapakçıklar atılarak yerine sağlamının nakli yapılır. Nakil yapılan kapakçıklar ise hastanın kendi vücudundan genellikle de koltuk altı bölgesinde bulunan toplardamardan alınmaktadır.

Ameliyat Ne Kadar Sürer ?

Doktorun tecrübesine bağlı olmakla beraber genellikle 30 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir.

Ameliyatın Riskleri

Ameliyatla tedavi olduğunuz zaman her ameliyatta olduğu gibi bazı riskler vardır.

Hastanede Yatmak Gerekir

Yüksek ihtimalle hastaya narkoz (genel anestezi)  uygulanmaktadır. Narkoz uygulanan hasta mecburi olarak hastanede belli bir süre kalması ve doktorun kontrolünde olması gerekir. Doktorların tavsiyesine göre hasta 3-7 gün arasında hastanede yatması gerekir.

Ağrılı Bir Uygulamadır

Ameliyattan sonra narkozun etkisi geçene kadar hastada ciddi bir şikayet olmasa da 24 saat sonra huzursuzluklar yaşanmaya başlar. Stripping yönteminde bacak kısmında ve kasıklarda kesikler meydana geldiği için ciddi bir ağrı problemi ortaya çıkacaktır. Bu durumda genelde hastaya yüksek dozda ağrı kesiciler verilerek ağrısının azaltılması sağlanır.

İş Gücü Kaybı Yaşarsınız

Hasta taburcu olduktan sonra 20-45 gün arasında da evde dinlenmesi gerekir. Çünkü ameliyattan sonra hastanın belli bir süre yürümemesi gerekir. Bu durumdan dolayı çalışanlar iş gücü kaybı yaşar öğrenciler ise maalesef derslerinden geri kalır. Uzun süre yürümeyen hasta yürümeye başladığı zaman yürümesinde aksama meydana gelir ama endişelenmesine gerek yoktur 1 hafta içerisinde normale dönecektir.

Şişlikler ve Morluklar Meydana Gelir

Tedavide stripping yöntemi uygulandığı için vücudun önemli dolaşım sistemlerinden olan toplardamar çıkartıldığı şişlik ve morluk meydana gelmesi normaldir. Bu şişlik ve morlukların gitmesi 6 ay sürebilir.

Tüm Varisler Tedavi Edilemez

En büyük sorunlardan biriside tedavisi olan ve olmayan varisler olarak ayrım olmasıdır. Ameliyatla sadece kalın varisler (Toplardamar genişlemesi) tedavi edilir.

Tekrarlama Riski Olarak Algılanır

Tüm varisler tedavi edilemediği için kılcal, başlangıç ve orta boy venlerin ilerlemesi devam eder. Ameliyattan 1-2 yıl sonra tedavi edilmeyen venler daha belirgin hale gelir ve hasta tekrarladı zanneder. Tedavi edilen venlerin tekrarlama olasılığı yoktur. Tüm varisler tedavi edilemediği için hastanın sürekli ameliyat olması gerekir.

Kılcal Damar Tedavileri İmkansızdır

Kılcal damar çatlaması en küçük varis olarak adlandırılır. 1-2,5 mm arasındadır. Hastalıktan daha çok estetik bir sorun olarak kabul edilir. Erkeklerin yüz bölgesinde, kadınların ise bacaklarında daha çok görülür. Ameliyatla tedavi mümkün değildir. Lazer, radyo frekans ve köpük yöntemlerle tedavi mümkündür.

Varis Çorabı Ya Da Bandaj Gereklidir

Ameliyattan sonra yaranın iyileşebilmesi için hasta 6 ay boyunca bacağına varis çorabı ya da bandaj geçirmelidir.

Dikiş İzi Kalacaktır

Uygulama kesi işlemi ile gerçekleştiği için genellikle dikiş uygulaması yapılır ve tüm dikişlerde olduğu gibi dikilen yerde belli bir süre dikiş izi kalır.

Varis Ameliyatının Fiyatları

Ameliyat tedavisi uygulamayan Medicine Art kliniği olarak size bu konuda fiyat bilgisi veremiyoruz. Fakat Türkiye genelinde fiyat konusuna baktığımız zaman yaşadığınız yer ve hastanenin kalitesine göre fiyat değişim göstermektedir.

Varis Ameliyatı Olmak Zorunlu Değildir

Üst kısımda verdiğimiz bilgiler insanı tedirgin etmektedir. Bu yüzden şimdi sizi rahatlatıcak bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle ameliyat zorunlu bir tedavi değildir. Ameliyatsız uygulanan tedavi yöntemlerinde hastalığınız hangi evrede olursa olsun 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavisi mümkündür.

Ameliyatsız Varis Tedavilerini İnceleyin

Medicine Art olarak bütün varislere ameliyatsız tedavi uygulamaktayız. 10 dakika gibi kısa sürede uygulamış olduğumuz yöntemlerde narkoz, iş gücü kaybı ve hastanede yatma gibi sorunlar yaşamazsınız. Cildin üzerine ve damar içinden uyguladığımız yöntemlerle sağlığınıza anında kavuşursunuz. Kılcal, orta ve kalın varislere başarıyla uygulanır.

Ücretsiz Muayene

Medicine Art, Türkiye’ de ilk varis tedavi merkezidir. Tüm kliniklerimizde hastalara ücretsiz muayene hakkı vermekteyiz. SGK’ lı olmanıza gerek olmadan tüm kliniklerde bütün bireyler ücretsiz muayene olabilirsiniz.  Yapmanız gereken en yakın şubemizden telefonla randevu almaktır.

Siz Sorun Doktorumuz Anlatsın

Wep sitemizin sağ alt kısmında bulunan Doktora Sor butonu aracılığı ile doktorlarımıza sorularınızı online bir şekilde sorabilirsiniz. Bir telefon kadar yakın olan doktorlarımız sorularınıza anında cevap verir.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

 • Merhabalar hocam.14 yaşındayım sağ bacağımda ileri derecede kalın varislerim var. Şimdi varisin yanında bir sürü kırmızı nokta çıktı. Acaba kan akışının yavaşlılığından dolayı çıkmış olabilir mi?

  • Merhabalar, varis hastalığının kesin tanı ve tedavisini gerçekleştirmemiz için sizi muayene etmemiz şart. Detaylı bilgi ve randevu için 0533 031 22 99 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz. Saygılarımızla

 • doktor varis ameliyati dedi damara kadetralle yapistiricakmis onun icin 15 dakika uyutucakmis ben kirkuyorum ameliyatsiz tedavi mumkunmu acaba

  • Merhabalar, ameliyatsız varis tedavisi elbette mümkün. Yöntemine ve seans sayısına karar vermemiz için sizi muayene etmemiz şart. Ücretsiz muayene ve detaylı bilgi için 0533 031 22 99 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz. Saygılarımızla

 • Merhabalar Emel Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Tedavi yöntemine karar vermek ve seans sayısına karar verebilmemiz için annenizi muayene etmemiz şart. Kıbrık’ta yaşıyor ve muayene için vakit bulamıyorsanız varisli bölgenin resmini 0533 031 22 99 nolu telefonumuzun WhatsApp servisi üzerinden gönderebilirsiniz. Saygılarımızla

 • Merhaba sinem hanim. Biz kibrista yasamaktayiz. Anneme doplerr cektik ve kalp damar cerrahi muayenesi sonucu ameliyat olmak zorundasiniz. Demis. Bacaklarinda ayaklarinda deri yuzeyinde gozle gorulecek gerek renk gerek doku altinda gecen kalin toplar damar varisleri mevcut. Doktor kapakciklarin calismiyor degismeliyiz demis. Son zamanlarda cok agrisi var. Ayagimin altinda bir sey var gibi icinde hissediyorum diyor. Muhtemelen orda da varis atti. Calistigi icin ve ameliyatin ucretinden dolayi endiseli hem de ameliyatdan da korkuyor. Agrisiz ameliyatsiz sizin yontemlerinizle bu munkun mu? Iyislme ne kadar zaman alir ?

 • Merhabalar Nehir Hanım, bir Kardijoloji Uzmanı ile görüşün lütfen. Bizler varis ve hemanjiom vakaları ile ilgilenmekteyiz. Saygılarımızla

 • Merhaba hocam. Annemin bacaklarında varis var. Bir kere kan sulandırıcı kullandı, bacaklarında iç kanama gibi dışarıdan görebildiğimiz bi kanlanma oldu ce bıraktı. Şimdi ise anjiyo olması gerekiyormuş kardiyoloji doktoru öyle söyledi. Anjiyo nün sonrası risk var mi? Pıhtı atma olayı olabilir mi? Çok korkuyorum. Kardiyolojiden önce kalp damar cerrahina mı gitmeliydik? Lütfen bilgi verir misiniz. Annem 66 yaşında

 • Merhabalar Melek Hanım, ameliyatınızın üzerinden 5 gün geçmiş, hafif uyuşukluk olabilir , en doğrusu sizi ameliyat eden doktorunuzla görüşmenizdir. Saygılarımızla

 • Merhaba Dr bey eşim varis ameliyatı oldu dokuz ml genişleme iki yerde de yırtılma oluşmuş on ml ve oniki ml bugün beşinci gün ayak parmaklarında uyuşma ve hissetmeme gibi sıkıntı yaşıyor bunun olması normal mi acaba bilgi verirseniz memnun oluruz teşekkürler

 • Merhabalar, varisleriniz için doppler ultrason ile bacaklarınızın değerlendirilmesi ve raporu ile beraber muayene olmanızı öneririm. Saygılarımızla

 • Benim ana damarımda varis var doktorlar ameliyat olamazsın tedavisi yok diyorlar ilerde yaralar oluşucak bunlara alış diyenler oldu bunun herhangi bir tedavisi mümkün mü acaba

 • Merhabalar, tedavi yöntemlerimiz damarlarınıza zarar vermez. Dolayısı ile böyle bir endişe duymanıza gerek yok. Saygılarımızla..

 • Merhabalar, kliniğimizde uzun yıllardan bu yana ameliyatsız varis tedavisi uygulanmaktadır. Eski usul ameliyatlara gerek olmadan varislerinizden kısa sürede skleroterapi dediğimiz köpüklü yöntem ile kurtulmanız mümkündür. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için iletişim numaralarımızdan arayabilirsiniz. Saygılarımızla…

 • Merhabalar, kliniğimizde ameliyatsız varis tedavisi vardır ve muayenemiz ücretsizdir. Sizleri kliniğimizde ağırlamaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla..

 • Merhabalar, bizler varis tedavisinde ameliyatsız yöntemleri uygulamaktayız. Ameliyatın risk faktörlerini ortadan kaldıran ve sancısız bir süreç yaşamanızı sağlayan skleroterapi yöntemi hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizleri iletişim numaralarımızda her daim arayabilirsiniz. Saygılarımızla…

 • Sn Dr Bolat 54 yasindayim
  Hem genetik olarak hem de uygulanan infertilite tedavisi sonucunda varislerim var. Son birkaç aydan beri sanırım menapozun da etkisiyle görüntü korkuncluguna bir de ağrı eklendi.Venoruton 500 mg 2.1 kullanıyorum, bisiklet vs ile biraz hafifliyor. Sonbaharda Türkiye de olmayı planlıyorum ve varislerimden kurtulmak için sizi tercih etmek istiyorum. Su anda 5 kg fazlam var , birakamadigim sigaram var bunun dışında herhangi bir sağlık sorunum yok. Türkiye de emekli sandığı emeklisiyim.
  Eylül ayına kadar ameliyat öncesinde yapmam gereken şeyler var mı ve yoğun kalın ve kılcal damar ki ayak tabanı ile bilek arasında bile var ortalama maliyeti konusunda bilgi verebilir mısınız.
  Saygılarımla Kolaylıklar Dilerim .

 • Bacaklarımda varis var, onun tedavisi nasıl yapiliyor. Ne kadar zamanda ve tedaviden sonra uçağa ne zaman binebelirim. Ve fiyat

  • Merhaba, Bacaklarınızdaki varisi ameliyatsız köpük, lazer, radyo-frekans yöntemiyle tedavi edebiliriz. Kaç gün süreceği ve ücreti ancak muayene sonrası söyleyebiliriz. Ama genel olarak 4-5 gün gibi bir süre içinde tedaviyi bitirebiliyoruz. Aynı gün uçağa binerek dünyanın her yerine uçabilirsin. Ücretide muayene sonrası net olarak söyleyebiliriz, ama genel ücret tarifemiz 400-8000 TL arasıdır. SGK’nız varsa %50 indirim alabilirsiniz.

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

 • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
 • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
 • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link