VARİS BELİRTİLERİ NELERDİR

Hastalıkların her zaman %95 kısmında tedavisi mümkün olmaktadır. Özellikle de erken teşhis edilmesiyle beraber tedavide kolaylık sağlanır hem de ekonomik bir şekilde olur. Bundan dolayı özellikle de toplumda sık bir şekilde görülebilen hastalıkların nedenleri ile beraber belirtileri konusunda odaklanılması gerekir. Toplumumuzda çok fazla görülen hastalıklardan birisi Varisdir. Bu varisin nedenleri hakkında da bilgi sahibi olduğunuz zaman ciddi anlamda bir korunma imkanı sağlamanız mümkündür. Belirtiler konusunda dikkat ederseniz eğer yalnızca 10 dakika kısa bir zamanda ameliyatsız yapılır.

Varis ile Kılcal Damar Çatlaması Farklıdır!

Konuya başlamadan ilk olarak önemli bir konuyu bilmeniz gerekir. Varisle kılcal damar sürekli bir şekilde karıştırılır. Varis toplardamar genişlemesidir. Daha çok bacak bölgesinde ve genital bölgede görülmekte. Toplardamar genişlemesi ise oldukça ciddi bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Tedavi edilmesi gerekmektedir. Kılcal damar sorunuysa hastalık olarak kabul edilmemeli ve estetik sorun şeklinde görülür.

Kılcal Damarlar ve Orta Boy Varisler Şikayete Neden olmayabilir!

Bu varislerin en önemli olanıysa herkeste aynı şikayetlerin olmamasıdır. Bazı kişilerin yaşam kalitesini çok ciddi bir şekilde bozarken, bazılarındaysa herhangi bir etki yaratmaz. Bunun dışındaysa kılcal damarlar da  herhangi bir şikayete sebebiyet olmazken, aynı şekilde de ilerleme zamanı orta boy varislerde görülmeyebilmektedir.

Bacaklarda Ağrı (Toplardamar Genişlemesinde)

Varis hastalığı olan kişilerde en fazla görülen şikayetlerden birisiyse bacaklarda ortaya çıkabilen ağrı olmaktadır. daha çok dizler de alt kısımda görülen, günün ilerlemiş olan saatlerin de başlayarak akşamları daha fazla yoğun bir hale gelmektedir.

Bacak ağrılarından kolay bir şekilde kurtulup, yaşamış olduğunuz problemin varis kaynaklı bir ağrı olup olmadığını anlamak içinde yapacağınız tek şey 30 ila 60 dakika yürüyüş yapmak olacak. Bu şekilde devam ederseniz ağrıdan bir şey kalmayacaktır. Çünkü yürüyüş sırasında bacak kasları da kalp gibi çalışıp kan dolaşımını hızlandırır. Aynı şekilde de özellikle de akşamlara eve geldiğiniz zaman 20 ila 30 cm yukarı da tutup kirli kanın kalbe gitmesi için yardımcı olmanız mümkün. Bunun içinde özel varis yatığı şeklinde olan medikal ürünler satılmaktadır. Varis ağrısı sorununu önlemenin diğer yoluysa varis çorabı kullanımıdır. Tedavi etme özelliği bulunmasa da ağrılarınızı az da olsa dindirir.

Kaşıntı

Toplardamar genişlemesine bağlı bir şekilde görülebilen şikayet bacak kaşıntısı da ileri derecedeki hastalar da görülmektedir. Genişlemiş olan damar cildinde ise sürekli baskı yapıp cildin gerilmesine ve kasılmasına neden olur. Bu durumdaysa kişide kaşınma sorunu gelir. Ortaya çıkan kaşıntı da çeşitli kremler ile geçici olarak rahatlasanız da sorun tedavi edilmez ise sürekli kalmaya devam edip, tekrar edecektir.

Kramp

Akşam olduğunda kişiler evlerine gidip dinlenmenin hayalini kurarlar. Fakat varis olan kişiler asıl sıkıntı da akşamları başlar. Öğleden sonra başlayacak olan bacak ağrıları maalesef 30 ila 60 saniye sürerken kramp nöbetlerine kendini bırakır. Birçok insanı uykusunda yaşayabilecek kramp sorunu sizi uykunuzdan can acısı ile uyandırmaya kadar götürebilecek zorlu bir durumdur.

Diğer kramp nedenleri ise halk arasında kramp şeklinde bilinen kas kasılması yalnızca varis hastalığıyla alakalı olmayarak, az su tüketen, sıcak havalarda ise spor yapan kişilerde görülür. Ruhsal ve sinirsel olarak krampların yaşanmasından dolayı adele krampları akşamları daha sık bir şekilde gerçekleşmektedir. Hastalık dışında olan kramplarda bol su içmek gerekmektedir.

Ayaklarda Şişlik / Sertleşme

Toplardamar genişlemesine bağlı olan varis hastalığı kişiler uzun bir süre ayakta kalmaları veya uzun bir süre hareketsiz oturmalarında bacaklarında şişliğe neden olur. Genellikle bilekler ve bacaklarda görülmektedir. Diz altı kısmındaysa görülmüş olan şişlikler de hastalığın ileri derecede olduğunu anlamına gelmektedir. Genellikle toplardamarda sıvı kaçağı nedeni ile oluşur. Bunun içinde bazı tabletler bulunur ve şişlik ödem azaltılır.

Parmaklarda Uyuşma

Diğer şikayetlerden birisiyse bacak parmaklarında uyuşmalar ve karıncalanmalar görülmektedir. Kişiyi psikolojik olarak rahatsız edebilecek bu durum insanı gerer. Bir noktadan sonraysa kendi kendine kaybolur.

Ciltte Renk Değişimi

Varis belirtileri ortaya çıkabilen şikayete göre hastalığın ilerleme durumu da anlaşılmaktadır. Örnek olarak da kramp, kaşıntı gibi problemler ilerlediğini gösterir. Bu durumu destekleyende bir diğer bulguysa varisli bölgelerden daha çok da ayak bileklerinde cildin önce sertleşerek devamında da koyulaşmaya başlaması görülmektedir.

Damarların Cilt Dışına Taşması / Belirgin Hale Gelmesi

Toplardamar genişlemesiyle bir noktadan sonrasında belirgin hale gelir ve bacaklara baktığınız zaman çok daha rahat görülmektedir. Tam olarak da görülmesi için 10 dakika ayakta durmak gerekmektedir. Cilt dışında olan ve kıvrımlı damarlar hastalığın da kalın varis olduğu anlamına gelmektedir. Tedavi olabilmek için acele etmeniz gerektiği ortadadır.

Bacaklarda Aniden Ortaya Çıkan Kanama

Bir önceki damarların cilt dışın taşma belirtisi olan kişilerin tedavi için acele etmeleri gerektiğini dile getirdik. Çünkü ciltteki sertleşme ve renk değişimi ise maalesef hastalığın ileriye döndüğü anlamına gelir. Bu noktadan sonraysa karşılaşılabilecek diğer varis belirtisi kanama olmaktadır. damarların aşırı bir derece de genleşip çatlamaya neden olduğu görülür. Ciddi bir kanama olması ile beraber kanı durdurmak içinde tampon uygulaması gerekebilmektedir.

İyileşmesi Zor Yaralar (Varis Ülseri)

Evet, aşağı doğru eklenmiş olan her belirti ne kadar ileri de olduğunu gösterir. Bir üstteki bahsi geçen kanama etkisi, yalnızca bacakların kanaması olmamaktadır. O bölgede iyileşiminin zor olacağı yaralar, varis ülseri denilen durum ortaya çıkabilir. Bir anlamda ise cildin çürümesi anlamına gelmektedir. Cilt çürümesine bağlı bir şekilde kötü koku da meydana gelebilmektedir. Bu durumdaysa önce varis ülseri tedavisinin yapılması gerekiyor.

Şikayetler Sabah Az / Akşama Doğru Artacak Şekilde Görülür

Varis hastalarının yaşamış olduğu şikayetler genel olarak sabahları yok denebilecek kadar az olmaktadır. öğlen sonrasında bacaklarda artan baskıyla şikayetler artmaktadır ve daha da belirgin bir hale gelir. Tedavinin biraz zaman alması ile beraber varis çorabı kullanırsanız şikayetleri daha aza indirmeniz de etkili olur.

Soğuk Havalarda Az / Sıcak Havalarda Risk Artar

Varis hastalarına her zaman sıcak ortamlardan uzak durulması gerektiğini söyleriz. Sahilde güneşlenmek, güneşli bir hava da yürümek, sıcak banyo, sauna, hamam gibi ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Banyo yapacağınız zamanlarda su deniz suyunun sıcaklığı ile orantılı olmalıdır. Deniz istediğiniz kadar yüzseniz de güneşlenmekten uzak durmalısınız.

Varis Belirtileri İçin Ne Yapmalı?

Sayfada bulunan şikayetlerden birinin veya birden fazlasını yaşamanız ile beraber doktora muayene olmanız gerekecektir. Varis hastalığında uzmanlık alanı gerektirdiğinden dolayı özellikle de kalp damar cerrahisi kısmına başvurmanız gerekmektedir. Varis tedavi merkezimiz sizlere ücretsiz muayene sağlayacak.

Varis Tedavi Yöntemleri

Varis tedavilerinde 3 ana başlık uygulanmaktadır. Bu teknikleri ayıran şeyler ise varisin derecesidir.

 • Kılcal damarlı varis olan kişilerde lazer tekniği
 • Orta varis ve kalın olan varisler de radyo frekans ve skleroterapi

Varis ülserlerinde PRP tekniği kullanılır.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

& yorumlar

 • Merhaba,
  Bacaklarımda sabah uyandığımda bir karıncalanma ve ağrı hissetmekteyim. Ayak bileklerimde kılcal damarların günden güne daha fazla belirgin hale geldiğini görmekteyim. Acaba bu küçük kılcak damarlar varis midir ve bu şekilde ağrı yapar mı?
  Teşekkürler.

  • Merhaba Kerim Bey,
   0553 665 64 02 nolu whatsapp destek hattımızda ayak bileklerinizde oluşan kılcal damarların fotoğraflarını göndermenizi rica ederiz. Uzman hekimlerimizden gelecek olan cevaba göre sizi bilgilendirmek isteriz. Dilerseniz kliniğimizi ziyaret ederek ücretsiz muayane fırsatından da faydalanabilirsiniz. Doktorlarımızla yüz yüze yapacağınız görüşme esnasında tüm sormak istediklerinizi ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz doppler çekiminizi de yapabiliriz.
   Geçmiş olsun.

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

 • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
 • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
 • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link