Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Daha önceki konuları incelediyseniz eğer varis hastalığının %95 bacaklarda bulunması toplardamar problemi olduğunu da anlamışsınızdır. Bundan dolayı da varis çorabı gibi kavramlar ile çok sık karşılaşmanız da mümkün. Sayfa da bu tür ürünün ne işe yaradığını ve nasıl, hangi durumda kullanılması gerektiğini göstereceğiz.

Varis Çorabı Nedir?

Varis çorabı, günlük hayatta kullandığınız çorapları düşünün. uzunluk bakımından ise günlük hayatımızdaki çoraplardan daha uzun olan çoraplar sıkı ve dar olmasıyla beraber kişileri de rahatsız eder. Bu ürünlerdeki amaç ise dar, sıkı ve baskı yapısı olmayışıdır. Varis çorabıyla günlük kullanılan ürünler arasında kumaştan kaynaklı baskı durumu bulunur.

1848 Yılından Beri Kullanılmaktadır

Tedavi edici özelliği olmasa da 1848 senesinden bu yana 2 asırdır kullanılmaktadır. Birçok kişi maalesef bu ürünü, hastalığından kurtulma amacıyla kullansa bile maalesef beklentileri de yanlış yönde oluyor.

Varis Çorabı Tedavi Edici Değildir!

Genellikle kamu hastanelerine giden kişilere Doxium, Daflon veya konumuzda yer verdiğimiz varis çorabı reçete edilip, hasta evine gönderilmektedir. Kişi bu ilaçlar ile veya varis çorabıyla iyileşeceğini yani hastalığından tamamen kurtulabileceğini düşünür. Çünkü muayeneyi yapan doktor ürünlerin ne amaç ile kullanılacağını hiçbir zaman açıklamamaktadır. Üzülerek söylemeliyiz ki kullanacağınız ya da kullandığınız bu ürün hastalığınızı 1 mm bile geriletmeyecektir.

Şikayetleri Azaltır

Tedavi edici özelliği olmasa da tamamen işe yaramadığını anlamına gelmiyor. Damar genişlemesi hastalarında problemler ortaya çıkar. Başta ise ağrı, kramp, ödem, kaşıntı ve şişlikler tedavi olmadığı sürece her zaman karşınıza gelebilecek sorunlardır. Genellikle öğlen ve öğleden sonrası başlayarak akşam olunca şiddetini arttırabilen bacak ağrılarınız varsa varis çorabı etkili olacak sizler için. Unutmamanız gereken şeyse yalnızca bacak ağrılarınızı hafifleteceğidir. Aynı işlemiyse günlük olacak şekilde 30 ila 60 dakika yürüyüp bacak kaslarını çalıştırarak ya da bacaklarınızı 20 ila 30 cm yukarı da tutup evinizde de yapabilirsiniz.

Hastalığın İlerlemesini Yavaşlatır

Başka güzel yönüyse toplardamar genişlemesi sorununda yavaşlama sağlayacak olmasıdır. Kapakçıkları bozuk olan toplardamarlarda kalbe gitmesi gereken kanın sağlıklı bir şekilde gitmeyip, bekleme yaptığından dolayı o bölgede damarların genişlemesi olmasıdır. İlk başlarda çok belirgin bir şekilde olmasa da zaman ile baş parmak büyüklüğünde olabilmektedir. Kullanmış olduğunuz ürünün baskısı olan kumaşıyla damarları toplayıp genişlemesine de engel olur. Toplanan damarlardaki kan akışı normale dönecek ve başta ağrı olmakla beraber kramp gibi şikayetlerinizde azalacaktır.

Hamile Varis Hastalarına Önerilir

Klinik olarak her zaman erken teşhis ve bilimsel yöntemler ile tedavi olmanızı önermekteyiz. Fakat bazı durumlar oluyor ki isteseniz de tedavi olabilecek bir durumunuz olmuyor. Gebelik zamanında olan hanımlarda damar genişlemesi çok sık görülen bir durumdur. Hormonal dalgalanmayla beraber bebeğin yapmış olduğu baskı ve alınmış olan kilolar buna neden olur. Bu zamanda ortaya çıkabilecek hastalık ise bebeğe zarar vermemesi için tedavi edilmiyor. Anne adayının sağlıklı olarak doğum yapması beklenmelidir. Gebelik zamanında yaşayacağı şikayetlerin azaltılması ve hastalığın ilerlemesi içinde önlem açısından hamile olan kişiler özel bir şekilde tasarlanan ürünleri önerilmektedir.

Bacaklarınıza Uyguladığı Baskı Rahatsız Edebilir!

Özellikle de ilk defa kullanacak olan kişiler için çok sıktığı gerçeğini söylemeliyiz. Kullanmış olduğunuz ürün bileklerde %100 olmakla beraber dizlere doğru çıktığı zaman azalan bir baskı yapmalıdır. Burada olan ama ise kirli kanın yukarıya çıkmasını kolaylaştırmaktır.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır?

Bu ürün bir cihaz ile ya da makine gibi olmadığından kullanım bilgisi de gerektirmiyor. Sabah uyandığınız zaman giymeniz yeterli olacak. Akşam uyuyacağınız zaman çıkarabilirsiniz. Yattığınız da bacaklarınızı uzatacağınızdan mümkünse de yastık gibi destekleyici bir şeyler koyun altına. Bu ürüne gerek duymadan geceleri de sabaha kadar rahat olursunuz.

Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’de üretilmiş olan ve yurt dışından ithal bir şekilde gelen çok marka vardır. Fiyatlar ürün çeşitleri ve kalitelerine göre değişmekle beraber 50 ila 300 TL arasındadır. Reçetesiz olarak satılan ve medikal malzemelerin bulunduğu şirketlerden ve eczanelerden satın almanız mümkün. Fakat gene de doktordan tavsiye almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Hafif Basınç Sadece Çok Etkili Değildir

Doktor tavsiyesini almayacaksınız eğer, mutlaka orta basınçlı olan bir ürün tercih etmelisiniz. Çünkü varis hastalığı olan kişilerde hafif basınç işe yaramaz. Hafif basınçlı olan ürünler genellikle ayakta çalışan kişilerdeki şişlik ve ağrıyı önleme amaçlı kullanılır.

Varis Tedavisi İle Hangi Bölüm İlgilenir?

Varis tedavisi olabilmek içinde öncelikle Kalğ Damar Cerrahisi kısmına başvurup randevu almanız gerekir. Randevu alıp daha sonrasında doktorlarımız sizi muayene eder ve kılcal damarlı varis mi yoksa diğer varis formlarından hangisi olup olmadığına karar verip, size uygulanabilecek yöntem ile seans sayısını belirler. Tedavilerin düzenli bir şekilde yapılmasıyla beraber varis hayatınızdan tamamen çıkar.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link