Varis, Tedavi Edilmezse Ne Olur?

 

Toplardamar genişlemesi mutlaka tedavi edilmelidir

Asıl sorun ve tedavi edilmesi gereken durum toplardamar genişlemesi olup, bu sorun yüzde 95 olarak bacaklarda yer almaktadır. Nedenleri arasında ise, daha çok ayakta çalışmak, hareketsiz bir yaşamı benimsemek ve genetik yatkınlık olarak tespit edilmiştir. Sorunun temel kaynağı toplardamarlarda bulunan kapakçıların bozulması ve bu nedenle kan akışının sağlıklı bir şekilde devam etmemesidir. Daha önce ameliyatlı veya ameliyatsız olarak yöntemlerin tedavisinin ne şekilde yapılacağını aktardık, aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz.

Varis başlangıcı, ciddi şikayetleri olmayan bir dönemdir

Varis tedavi edilmezse, ilk başlarda ciddi şikayet ve belirtilere neden olmayacaktır. Kapakçıkların bozulmasıyla birlikte kirli kan bekler ve bu durum damarların daha fazla genişlemesine neden olur. Özellikle ilk zamanlarda belirtilerin görülmesi mümkün olmazken, yürüyüş, yüzme gibi faaliyetler düzenli yapıldığından şikayetler görülmeyecektir.

Toplardamarlar cilt dışından görülür hale gelmesi

Hızla genişlemekte olan damarlar bacaklarda şişlik görüntüsünün oluşmasına neden olur. Genelde kıvrımlı şekilde olan bu hastalık aslında durumun ilerlediği anlamına gelir. Sağlıklı insanların ise bacaklarında damarların görülmemesi gerekmektedir. Bacaklarınızda bu tarz durumlarda anormallik olup, olmadığını kontrol edebilmek açısından 5-10 dakika süreyle ayakta kalarak sonrasında ayakta olacak şekilde diz arkalarına dikkatli bir şekilde bakmalısınız. Aşağıda bulunan görselde varis hastalığının tam olarak nasıl göründüğü ve sınıflandırması yer almaktadır.

Bacaklarda ağrı

Varis sadece görsel olarak sıkıntılı bir süreci doğurmazken, aynı zamanda insanı bezdirecek ağrıları da peşinde getirir. Tabi ki bacaktaki tüm ağrılar damar genişlemesi ile yakından ilgili değildir. Ancak bu ayrımı yapabilmek için küçük testlerden yardım alabilirsiniz. Varis ağrıları genellikle sabah zamanlarında olmayıp, daha çok öğlen ve akşam saatlerinde şiddetini arttıran durumlardır. Bunun çözümü ise doğal yollar ile birlikte mümkün olup, yürüyüşe başlandığında ağrılar önce hafifleyerek sonradan kaybolabilir. Aynı şekilde evinizde bulunduğunuz sırada yere uzanarak bacaklarınızı 20-30 yukarı kaldırıp varisin yol açtığı ağrılardan kurtulabilirsiniz. Yaşadığınız sorunun varisten kaynaklı olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz.

Gece krampları

Bu problemle birlikte ortaya çıkan bir diğer durum ise, geceleri çok sık bir şekilde ortaya çıkan kramplardır. Normal insanlarda da bu durum var olurken, varis hastalarında biraz daha şiddetli olabilir. Özellikle bazı zamanlarda hastaları geceleri yatağından ve uykudan uyandıracak ağır düzeylere ulaşabilir.

Bacak kaşıntısı

Özellikle diz bölgesinin hemen alt kısmında görülen kaşıntılar doğrudan varis hastalığına işaret eder. Kirli kanın toplardamarlarda beklemesi sonucunda kaşıntı oluşmaktadır. İnsanlar bu soruna karşılık krem kullansa bile başarılı olamaz.

Kanama

Daima genişleyen toplardamarlar yapı itibariyle bir balona benzemektedir. Çocuklar daha büyük bir balona ulaşmak için sürekli balonu üfleyerek şişirir. Ancak balon bir süre sonra oluşan basınca dayanamayarak patlar. Aynı durum toplardamar konusunda da geçerli olup, damarlar bir süre sonra kanamaya başlayacaktır. Ciddi bir kanamaya neden olup, hastalar genelde bu sorunu durdurabilmek için etkisiz kalabilmektedir. Asıl sıkıntı ise kanamalar olmayıp, kanama yerinin iyileşmesinden sonraki yaralardır.

Bacak yarası (varis ülseri)

Kanama probleminden sonra bacakta iyileşmesi zor görünen bacak yaraları yani ülser ortaya çıkar. Aslında cildin çürümesi anlamına gelen bu sorun maalesef hastaların başta yürüme sorunu çekmesine hatta yatağa bağlı kalabilmesine bile neden olabilmektedir.

Varis ülseri tedavi edilebilir

Varis konusunda hangi aşamada bulunursanız bulunun mutlaka tedavi olmanız lazımdır. Bu bacak yaralarının ortaya çıktığı bir dönem bile olabilir. Bu aşamada ise ilk olarak yaralar yani varis ülseri tedavi edilmeye başlanmalıdır. Bacak yarası tedavisinde Medicine Arts kliniklerinin tümünde PRP adı verilen yöntem uygulanmaktadır. Hastanın kendi kanının yardımıyla yapılan bu teknik yüzde 100 başarılı sonuç verir.

Varis tedavisi mümkün bir hastalıktır (tedavi olun)

Yukarıda yaşanan tüm şikayet ve riskleri bitirmek sadece bilimsel yöntemler üzerinden olabilmektedir. Bunun için sağlık merkezi alt yapısına göre ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunur. Biz Medicine Arts kliniklerinde ameliyatsız varis tedavisi uyguluyoruz. Bu sayede sadece 10 dakikalık süre içinde eski sağlığınıza geri kavuşabilirsiniz.

Ücretsiz muayene olun

Yaşadığınız hastalığın ne olduğunu öğrenebilmek için; Medicine Arts Kliniği’mizden randevu alarak, Kalp ve Damar Cerrahi uzmanlarımız tarafından ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !