VARİS TEDAVİSİ HASTALIĞI

Ameliyatsız Varis Tedavisi (Önerilir)

Modern çağın getirdiği teknolojik gelişmelerle varis tedavileri de çok kolay bir hal almıştır. Birçok ameliyatsız varis tedavi metotu gelişen teknolojiyle birlikte mümkün hale gelmiştir ve kliniklerimizde hepsi kalp damar cerrahi uzmanları tarafından uygulanmaktadır.Öncelikle en doğru tedavi yönteminin belirlenmesi açısından ücretsiz muayene olunması şarttır.Kalp damar cerrahi uzmanı tamamı ile ücretsiz muayene ettikten sonra gene tamamı ile ücretsiz dooppler çekimi de uygulaması gerekebilir. Böylelikle en uygun tedavi yöntemi veya yöntemleri net olarak belirlenir. Bu yöntemler Köpük Tedavisi, Radio-frekans, lazer veya Micro Skleroterapi olabilir. Kliniklerimizde tüm bu yöntemler mevcuttur. Sizdeki varise en uygun yöntem muayeneyi yapan Kalp damar cerrahi uzmanlarımız tarafından belirlenir ve uygulanır.

Varis Ameliyatı (Önerilmez)

Günümüzde varis tedavisinde pek yaygın olarak kullanılmayan yöntemlerden biridir ameliyat. Ancak maalesef  halen bu yöntemi tavsiye eden devlet hastaneleri mevcut. Günümüzde pek çok kişi tedavi olmaktan çekinmekte ve bu nedenle hem ekonomik hem de zaman kaybına yol açan ilkel yöntemlere başvurmaktadır. Bu durum hastalığın tedavisi yönünden herhangi iyileşme sağlamamakta aksi halde sağlık, psikolojik ve ekonomik açıdan hastaları daha da çok yıpratmaktadır. Oysa ki günümüzde kullanılmakta olan teknoloji doğrultusunda tüm varis hastaları 10 dakika gibi bir süre içerisinde zaman kaybı yaşamadan tedavinin sonucunu almaktadırlar.

Kamu hastanelerinde varis tedavisi için ameliyat tercih edilmektedir. Bu ameliyat esnasında kullanılan yöntem sorunlu olan damarı çıkarılması veya sorunlu olan kapakçığı kesilerek yerine başka damardan alınan kapakçık eklenmesidir. Bu uygulanan yöntem hastanın hastanede yatma, narkoz alma ve iş gücü kaybı yaşaması ile birlikte tekrarlaması muhtemel olan bir tabloyu ifade etmektedir. Bu nedenle kesinlikle varis ameliyatını önermemekteyiz.

Varis Hastalığı Nedir?

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanan ve damarsal hastalıklar arasında ciddi bir niteliğe sahip olan varis, uzun süre ayakta ya da oturarak çalışmayı gerektiren meslek gruplarında karşımıza çıkmaktadır. Varis, toplardamarların genişlemesi sonucunda büyüyerek kıvrımlı şekil almasıyla oluşmaktadır. Günümüzde kadınların  %15- 20 si erkeklerinde % 10-15 çok yüksek oranlarda görülmektedir. Ayrıca bu oran yaşın ilerlemesi ile birlikte daha çok artmaktadır.

Ciddi bir hastalık grubunda ele alınması gereken varis hastalığında bu tabloya neden sorunun toplardamar genişlemesi veya kılcal damar genişlemesi olup olmadığına bakılmalıdır. Damar yapılarında yerçekimi etkisine karşı dahi kalbe doğru kan akışının sağlanması için kapakçıklar bulunmaktadır. Kapakçık bozulmasına bağlı olarak gelişen toplardamar genişlemesi varis için asıl problemi teşkil etmektedir. Tedavi olunmadığı takdirde de şikayetlerin hızla artış göstereceği ve bacak yaraları ile birlikte pıhtılaşmaya neden olacağı da bilinmelidir.

Kılcal damarda oluşan varis özellikle estetik yönden şikayetlere neden olabilmektedir. Kılcal damarlardaki varisler için toplardamarlarda bulunan kapakçık kaynaklı varislere oranla risk oranı daha düşük diyebiliriz. Bu nedenle varis için ilk olarak teşhisin önemli olduğunu vurgulamak ve hangi damar kaynaklı olduğu hakkında bilgi almak gerekir.Bu nedenle kalp damar cerrahi uzmanına muayene olunması şarttır.Klinklerimizde tamamiyle ücretsiz muayene fırsatı mevcuttur.

AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ

Varis Nedir? Neden Olur?

Cilt yerleşimli kılcal varisler ve cilt altı yerleşimli variköz varislerin tedavisini iki grupta ele almak gerekir ise; Toplardamar genişlemesine bağlı olarak gelişen yani cilt altı yerleşimli variköz venler 3 mm ile 3 cm çapına ulaşabilmektedir. Ciddi bir niteliğe sahip olup, geç kalınmadan ameliyatsız uygulamalar ışığında tedavi ettirilmelidir.

Cilt yerleşimli kılcal varislerin genişliği 1 – 2,5 mm çapındadır. Ciddi bir niteliğe sahip olmayıp, estetik açıdan şikayetlere neden olmaktadır. Özellikle bacaklarda ve yüz bölgesinde kendini gösteren bu varis tipi hızla yaygınlaşma özelliğine sahiptir. Bu nedenle estetik açıdan sorun haline dönüşebilmektedir. Bu nedenle her iki tip varis için modern metotlar ışığında uygulanan tedavi yöntemlerinin uygulanmasının çok önemli olduğunu vurgulayabiliriz.

Neden Olur?

Bacaklarda bulunan toplardamarların uzaması, genişlemesi ve buna bağlı olarak kıvrımlı bir hal alması sonucunda oluşan varislere neden olan temel unsur için damar yapısında bulunan kapakçıkların hasarı ya da toplardamar duvarındaki yapısal bozukluk denilebilir. Genetik faktörler, sürekli ayakta kalan ya da oturarak çalışan meslek grupları ile birlikte hareketsiz yaşam varis nedenleri içerisinde sayılabilir. Bu tabloda yer alan gruptakilerde kapakçıkların işlevlerini kaybetmesi ve kan akışının sağlanmaması ile kanın damarlarda birikmesi varisin oluşmasındaki temel oluşturmaktadır. Görülme sıklığı ele alındığında erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanması nedeni ile Östrojen yani kadınlık hormonları ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ

Toplar Damar Kapakçıkları Nedir?

İnsan vücudundaki damar yapısını ele aldığımızda 5 dolaşım sistemi bulunduğunu söyleyebiliriz. Arterler, arterioller, venler, venüller ve en küçük kan damarları olan kılcal damarlar bu dolaşım sistemi içerisinde yer almaktadır. Arterler ve Arterioller vücuda temiz kan taşırken, Venler ve venüller kullanılan oksijen açısından yetersiz kanı kalbe taşımaktadırlar. Her iki damar tipi incelendiğinde de kanın akışı tek yönlüdür ve sürekli olarak devam etmesi gerekmektedir. Bu nedenle damar yapılarında kan akışını tek yönlü devam ettiren kapakçıklar bulunmaktadır. Bacaklardaki toplardamarların içerisindeki kapakçıklar kanın kalbe doğru iterken, kapakçıklar aracılığı ile kanın geri kaçması önlenmektedir. Bu kapakçıkların çalışmaması halinde de varis şikayetlerinin başlaması kaçınılmazdır.

Nasıl Bozulur?

Damar yapısı ele alındığında bozulmanın en önemli sebepleri arasında toplardamarlarda oluşan yüksek basınçtan söz edebiliriz. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken yüksek basınca neden olan ve kapakçıkların bozulmasına yol açan unsurların önüne nasıl geçilmesi gerektiğidir. Damarlardaki basıncın artmasına neden olan faktörler arasında ayakta uzun süre beklemek ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenle sürekli olarak ayakta kalan ve bu meslek gruplarında çalışan kişilerin riskli grupta yer aldığını söyleyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra uzun yürüyüşler ve çeşitli spor dalları da varislerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Damar Basıncını Düşürmek (Korumak İçin) Ne Yapmalıyız?

Varis hastalığının oluşmasına neden olan ilk ana unsurun basınç olması nedeni ile öncelikle bacaklarda oluşan basıncı en aza indirmek ilk hedef olmalıdır. Ayakta sabit durmamak gerektiği gibi sabit bir şekilde uzun süreli oturmamakta önemlidir. Çalışma koşulları ve günlük yaşam içerisindeki koşullar buna elverişli olmaması halinde 30 ila 45 dakikalık aralar ile küçük yürüyüşler yaparak damarlarda oluşan basınç azaltılmalıdır. Ancak yere uzanarak bacakların 30 – 40 cm yukarı kaldırılması basıncın daha iyi bir şekilde düşmesini sağlamaktadır. Ayrıca günlük yaşam içerisinde yapılacak bu yöntemler ile de varis sancılarının geçici bir yöntemle dindirilmesini sağlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki kesin çözüm değildir ve uzman kalp damar cerrahi doktorları ışığında kalıcı tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Varis Belirtileri

Ayaklara yapılan uzun süreli basınç sonrasında oluşan ağrılar, kaşıntı, seğirme ve karıncalanma gibi şikayetler ile birlikte gece kramp ve ödem görülmesi varis belirtileri içerisinde sayılabilir. Varis hastalarında damar yapısında renk değişikliği ve yaralar da görülebilir. Ayrıca şişkin, koyu renkte ve yoğun kıvrıma sahip geniş damarlar da belirtiler arasındadır.

Kaşıntı belirtisi, varis hastalığının çıktığı ilk andan itibaren karşılaşılan şikayettir. Herhangi bir alerjik duruma bağlı olmadan bacaklarda gelişen kaşıntı varis için en sık görülen belirti denilebilir. Bunun nedeni ise kirli kanın damarda beklemesi ile ilişkilidir. Ancak yürüyüş yapan hastalarda kan akışının düzenli olarak sağlanması nedeni ile kaşıntı şikayetine çok sık rastlanmamaktadır.

Ağrı ve sızlama belirtileri, her ne kadar kılcal damarlarda oluşan varisler estetik açıdan problem teşkil etse de bu damarlardaki varislerde de ilk evrede ağrı ve sızlama şikayetleri olabilmektedir. Toplardamarlardaki varisler için tablo daha ağırdır ve bacak ağrıları ile birlikte sızlama en önemli şikayettir. Özellikle öğleden sonra yorgunlukla birlikte başlamakta ve akşamları daha yoğun bir ağrı hissedilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki her bacak ağrısı belirtisi varis olarak nitelendirilmemelidir.

Yere uzanarak bacaklar 20 – 30 yukarı kaldırıldığında ağrı azalır veya tamamen geçer ise varis belirtisinden söz etmek mümkündür. Ayrıca ağrı esnasında ufak bir yürüyüş ile ağrının hafiflemesi ya da ortadan kaybolması da varis düşündürmektedir. varis çorabı tedavi edici bir niteliğe sahip değildir. Yalnızca hastanın geçici bir süre için rahatlamasına ve ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Kramp belirtileri özellikle kol ve bacaklarda görülen şiddetli ağrılara neden olur. Bu kramplar varis hastalarının özellikle geceleri sıklıkla karşılaştıkları bir problemdir. Ancak yalnızca varis hastalığı ile ilişkili olmayıp; sinirsel, ruhsal problemler ve susuzluk nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir.

Ciltte oluşan renk değişiklikleri ve sertleşme de varis belirtileri içerisinde yer almaktadır. Varis şikayetleri oluşmaya başlaması ile birlikte hastalığın tedavisinin geciktirilmesi ya da yapılmaması daha ağır bir tabloya dönüşmesine ve belirtilerin daha sancılı şikayetleri doğurmasına neden olmaktadır. Bu ağırlaşmış tabloda ciltte sertleşme ve renk değişikliği görülebilmektedir. Damarların belirginleşmesi ile birlikte estetik kaygılar da beraberinde gelmektedir. Bu nedenle özellikle sertleşme ve ciltte renk değişikliği belirtisi ile karşılaşıldığında toplumda sıklıkla uygulanan geleneksel metotlar yerine uzman bir hekim ışığında tedavinin yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Varise Ne İyi Gelir?

Günümüzde varis tedavisi adı altında hem zaman hem de ekonomik kayıplara neden olan pek çok yöntem uygulanmaya çalışılmaktadır. Ancak bu kulaktan dolma ya da internet ortamında önerilen yöntemler hem şikayetlerin hem de hastalığın mevcut durumunun ilerlemesine neden olmaktadır. Bu nedenle varis hastalığının ilerlememesi ve geciktirilmemesi için tek yapılması gereken uygun tedavi yöntemine karar verilmesidir.

Varis hastalıklarında, hastalığın teşhis ve tedavisi için Kalp Damar Cerrahisine muayene olunması gerekmektedir.Kliniğimizde alanında uzman Kalp Damar Cerrahisi kadromuz ile modern metotlar ışığında varis hastalıklarında en iyi tedavi yöntemlerini kullanarak 22 yıllık sağlık sektöründeki gelişmeler için yaptığımız çabalarımız ile birlikte hastaların sağlıklarına yeniden kavuşmalarını sağlamaktayız. Ayrıca ücretsiz varis muayenesi olanaklarımızdan da SGK’lı ya da sigortasız tüm hastalarımız ücretsiz bir şekilde yararlanabilmektedir.

Hizmet vermekte olan kliniklerimizde herhangi birinden randevu alarak ücretsiz muayene olanaklarımızdan faydalanabilirsiniz. Size en yakın kliniğimizden randevu alabilmek için aşağıda yer alan telefon numaramız üzerinden ya da internet sayfamızı ziyaret ederek en uygun saatte ücretsiz muayene randevunuzu  yaptırabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki varis hastalıklarında toplardamar varislerinde muhakkak bilimsel yöntemler kullanılarak tedavi olmak gerekir.

Varis hastalıklarının teşhis ve tedavisi geciktirilmemeli, ertelenmemeli ve bekletilmemelidir. Aksi halde şikayetlerin artması hem psikolojik hem de estetik açıdan daha ağır bir tablonun oluşmasına neden olabilmektedir. Varis tedavisinin ertelendiği durumlar yalnızca hamileliktir. Hamilelik döneminde tedavinin hamilelik sonlanana kadar bekletilmesi gerekmektedir. Bunun dışında tüm hastaların zaman kaybetmeden tedaviye başlanması ve hekimin uygun gördüğü tedavi yönteminin uygulanmaya başlanması şarttır. Ancak hastaların tedavi aşamasında dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Özellikle hekimin reçete ettiği varis ilaçları, kremler ve ülkemizde yaygın olarak bilinen varis çorapları hastalığın tedavisi ve iyileşmesine yönelik olmayıp, yalnızca ağrıların, krampların ve kaşıntı şikayetlerinin azalmasına yönelik uygulanan yöntemlerdir. Bu sebeple hekim tarafından reçete edilen bu ilaçların kullanımı sonrasında iyileşme süreci hakkında bilgi alınması ve tedavinin seyrinin bilinmesi gerekmektedir. Hastalığın tedavisi ve iyileşmesi açısından da reçete edilen ilaçların kullanımı öncesinde ameliyatsız varis tedavisi hakkında detaylı bilgi alınmasında yarar vardır.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır, Nasıl Yapılmalı?

Varis tedavisinin tek tedavi yöntemi bilimsel yöntemler ışığında uygulanan metotlardır. Varis hastalığı için tek bir tedavi yöntemi bulunmadığını belirtmek gekekir. Hastalığın derecesi, konumu, yaygınlığı ve tipi uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesinde önemlidir. Ancak hastanın başvurmuş olduğu hekim, sağlık kurumunun tedavi için kullanmış olduğu teknoloji, hasta yoğunluğu gibi pek çok unsur ele alındığında uygun tedavi koşullarının her hasta için doğru şekilde yapıldığından da söz edemeyiz ve genellikle pek çok sağlık kurumunda ameliyat ile tedavi şeklinin sıklıkla kullanıldığı söyleyebiliriz. Bu nedenle Medicine Art olarak hastanın muayenesi esnasında uygun varis tedavisini belirleyerek ameliyatsız ve teknolojiye dayalı bilimsel metotlar kullanmaktayız. Hizmet alanı varis tedavisi olan kliniğimizde kullandığımız tedavi yöntemleri nedeni ile diğer tedavi yöntemlerine oranla avantaj sağlamaktayız.

Varis Çorabı Kullanmak Gerekir mi?

Varis hastalarının ilk olarak şikayetleri azaltmak yerine hastalığın iyileşmesi için adımlar atması gerekmektedir. Kapakçık kaynaklı oluşan varislerde varis çorabının herhangi bir etkisi olmayacağını belirtmek gerekir. Bu nedenle varis çorabı hastalığın tedavisinde iyi bir seçenek değildir. Yalnızca damara yapmış olduğu basınç sayesinde damarların toplanmasına ve ağrı, kaşıntı gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Ancak hastalığın tedavisi yönünde herhangi bir etkisi bulunmamasının yanı sıra ortadan kalmasını da sağlamamaktadır. Ayrıca belirtmek gerekir ki hamile hastaların gebelik sonlanana kadar varis tedavisi olamayacağı ele alındığında gebelik süresince şikayetleri en aza indirebilmek için hekimin tavsiyesi doğrultusunda varis çorabı kullanması gerekebilmektedir. Bu nedenle varis çorabının işlevinin doğru bir şekilde anlaşılarak hastalığın seyri açısından zaman ve sağlığın kaybedilmemesi oldukça önemlidir.

Tedavi Ücretleri Ne Kadar?

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok hastalıkta olduğu gibi varis hastalığında da bilimsel metotlar kullanılmaya başlanmış ve pek çok hasta ameliyat ile tedavi yöntemi yerine ameliyatsız varis tedavisini tercih etmektedir. Varis tedavisinde hastalığın tipi, seviyesi, bulunduğu yer ve yaygınlık durumu uygulanacak tedavi yöntemini belirlerken, uygulanacak yöntem için sağlık kurumunun kullanmış olduğu teknoloji de göz önünde bulundurulmaktadır.

Bu nedenle varis tedavisine yoğunlaşmış ve bu alanda hizmet vermekte olan merkezlerde ameliyatsız teknolojiye dayalı tedavi seçeneklerinden yararlanmak gerekmektedir. Ameliyatlı ve ameliyatsız varis tedavileri ele alınıp her iki tedavi yöntemindeki farklar incelendiğinde hastaların ameliyatsız varis tedavisindeki avantajlarında büyük farklılıklar olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca kılcal damar varislerinde ve diğer varis formlarında uygulanan tedavi yöntemlerinin alanında uzman kalp damar cerrahi uzmanı doktorları tarafından yapılması sonucunda kesin sonuç alarak başarı elde edilmesinin de kaçınılmaz olduğunu vurgulamak gerekir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Gelişen teknoloji ışığında varis hastalarının ameliyat yerine ameliyatsız varis tedavisi seçenekleri de bulunmaktadır. Kamu hastanelerinde yeterli olmaması ile bu uygulama yapılmamaktadır. Ancak özel sağlık merkezleri ameliyatsız varis tedavisi seçenekleri ile hem psikolojik hem de zaman kaybı açısından hastalara büyük avantaj sağlamaktadırlar. Ameliyatsız varis tedavisinde Lazer ve Radyo Frekans yöntemi seçeneklerinde cilt üzerinden işlem yapılırken, Köpük ve Skleroterapi yöntemlerinde de damar içine ince bir iğne uygulanmaktadır. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin yapılışları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için aşağıda yer alan linke tıklayınız. Radyo Frekans ile uygulanan EVRFA tedavileridir. Bu tedavi yöntemlerinin detayları ise farklı sayfalarda ele alınmaktadır. Bu uygulanacak yöntemlerinden birine karar verilebilmesi için muayene olunması ve hekimin hastalığın derecesine bakması gerekmektedir.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Günümüzde pek çok varis hastası hastalığın şikayetlerini ve belirtilerini pek fazla önemsememektedir. Ancak varis hastalığının sürekli ilerlemeye devam ettiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle hastalığın seviyesi ve derecesi ilerledikçe şikayetlerin artması kaçınılmaz olmakta ve damarlarda oluşan kanamalar iyileşme göstermek yerine daha derin bir tabloya dönüşerek yerini zor ve derin yaralara bırakabilmektedir. Varis ülseri olarak adlandırılan bu durum dayanılmaz bir sancılı duruma dönüşmektedir. Bacakların çürümesine dahi yol açabilen varis ülserleri kişinin yürüyemez hale gelebilmesine neden olmakta ve aşağıda yer alan görsel bu durumu net bir şekilde ifade etmektedir. Bu nedenle hastalığın boyutunun ilerlemesinin önüne geçerek belirtilerin ilk başladığı aşama itibari ile tedavi olunması gerekmektedir. Aksi halde varis tedavisi öncesinde ülser tedavisi gerekmektedir. Ayak bileklerinde oluşan akıntılı yaralar olarak ifade edilebilin varis ülserlerinin pek çok açıdan sorun teşkil etmesi ile birlikte günlük yaşamın sonlanmasına kadar gidebileceğini ifade etmekte fayda vardır.

Doktorlarımıza Sorun / Öğrenin

Günlük yaşam standartları ele alındığında ve özellikle çalışma koşulları nedeni ile pek çok kişinin varis şikayeti ile karşı karşıya kaldığını söylemek mümkündür. Büyük bir tehlike uyandıran varis hakkında pek çok detaylı bilgiyi ele almanın yanı sıra varis hastalarının şikayetlerinin ve sorularının birbirinden farklı olabileceğini de söylemek gerekir. Bu nedenle canlı destek hattı üzerinden iletişime geçerek hekimlerimizden sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Bu kanallar aracılığı ile tedavi öncesi ve sonrasında tüm hastalarımız ile iletişim halinde olan hekimlerimiz ile 7/24 hizmet vermekteyiz.

Varis Tedavisi İçin Randevu

Varis tedavisi için aşağıda yer alan iletişim numaralarımız aracılığı ile randevu alabilirsiniz. Ayrıca canlı destek hattı ve whatsaapp ile de 7 / 24 hizmet vermekteyiz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link