Varis Ülseri Tedavisi

Yaşadığımız hayat içinde yapılan en büyük hata, aslında çok büyük bir önem verilmesi gereken sağlığın sürekli ihmal ediliyor olmasıdır. Bu durum aslında varis hastalarının sıklıkla tekrar ettiği bir hatadır. Normal zamanlarda ayakta uzun süre boyunca sabit çalışmak yerine, arada hareket ederek bu şekilde zaman geçirmek damar genişlemesi riskini azaltır. Aynı zamanda bu alanda ortaya çıkan şikayetleri dikkate alarak, erken süreçte bunlara yönelik muayene ve tedavi olunması halinde, daha sorunsuz ve kolay bir şekilde sağlığınıza kavuşma ihtimaliniz artacaktır.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis, kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olup, kılcal damarların tedavisinin yapılmaması yanma ve sızlanma dışında herhangi bir ciddi sıkıntı getirmeyecektir. Eğer sorununuz toplardamarda var olan damar genişlemesi problemiyse, o zaman mutlaka tedavi için harekete geçmeniz gerekir. Aksi halde aşağıdaki gibi sorunlarla karşılaşmanız olası olacaktır:

Belirti ve Şikayetlerde Artış

İlk zamanlarda sadece toplardamarda kapakçık bozulması olarak meydana çıkan bu problem, ilerleyen zamanlarda kirli kanın damarlarda beklemesinden dolayı damarların genişlemesine ve damarların cilt üzerinden çok net bir şekilde görülebilmesine neden olmaktadır. Tabi ki bu durumun zararı sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda bacaklarda ağrı olarakta görülebilmektedir. Bacak ağrıları ise daha çok günün ilk zamanlarında başlayıp, akşam zamanlarında şiddet olarak artış göstermekte ve geceleyin krampa dönebilmektedir. Aynı şekilde bu zamanlarda damarlar son derece hızlı bir şekilde genişlediğinden dolayı, ciltte kaşıntı, ödem, şişlik ve bunlara bağlı olarak cilt yüzeyinde renk değişimi ve sertleşme gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Kanama ve İyileşmesi Zor Bacak Yaraları (Varis Ülseri)

Bacaklarınızda sertleşme ve renk değişimi gördüğünüzde fazla zaman kaybetmeden mutlaka kalp damar cerrahi uzmanına danışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü bu durumdan sonra bacaklarda kanama ve buna bağlı olarak oldukça zorlu yaralar ortaya çıkmaktadır. Bu durum işi oldukça zora sokmaktadır.

Varis Ülseri (Bacak Yarası) Nedir?

Hastalık için tedavi yolları aranmadığında, bacaklarda kanama olduğunu görürsünüz. Bu kanamaların iyileşmesi son derece zorlu olan yaralara neden olur. Kanama bazen o kadar ciddi bir hal alır ki, kanamanın durdurulabilmesi için bazen tampon yapmak gerekebilir. Türkçe anlamı bacak yarası olan varis ülseri öte yandan yaradan hemen sonra kötü bir kokunun oluşmasına neden olmaktadır.

Bacak Yarası Nasıl Geçer?

Öncelikle bu sorunun kendi kendine geçebilmesi için karışımlar, bitkisel ürünler vb. yöntemler kesinlikle yeterli olmayacaktır. Mutlaka bu alanda bilimsel cerrahi müdahale gerekir. Bunun için yine varis tedavisinde tercih ettiğiniz gibi kendi alanında tecrübeli olan Kalp ve Damar cerrahi uzmanına danışmanız lazımdır. Bunun için ücretsiz olarak sunulan muayene imkanından da yararlanabilirsiniz.

Eski Yöntem (Oksijenle Tedavi)

Bacak yaralarına dair tedavi çok eski zamanlarda sadece hastanelerde yapılan cinstendi. Bu durumun nedeni ise, sağlık merkezlerinde yaklaşık olarak 6 ay sürecek bir oksijen tedavisinin yapılmasının şart olmasıydı. Bu ise oldukça zor ve masraflı gözüküyordu. Bu tedaviden sonra bundan daha gelişmiş ve kolay bir uygulama olan PRP uygulaması geliştirildi. Ve bu tedavi şekli şu anda Medicine Arts kliniklerinde de uygulanmaya devam etmektedir.

Yeni Yöntem (PRP Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır)

Varis ülseri tedavisinde ortaya çıkan en gelişmiş yöntemlerden biri olan PRP kişinin kendisinden alınan kanla yaranın iyileşmesine neden olmaktadır. Hastadan alınacak bu kan PRP cihazı yardımıyla özel bir serum haline getirilir. Elde edilen bu serum daha sonrasında bir iğne aracılığıyla hastada beliren yaraya enjekte edilir. Yaranın büyüklüğüne bağlı olarak bu uygulama birkaç seans şeklinde yapılabilir.

Burada ortaya çıkan sonuç ise damar genişlemesi hastalığının ihmal edilmeden mutlaka tedavi edilmesi gerektiğidir. Aksi halde gördüğünüz üzere her şey daha zor bir hale gelebilmektedir.

Varise Hangi Bölüm Bakar?

Varis belirtileri ile karşılaşan kişilerin yapması gereken şey durumun daha ileri aşamalara ulaşmasına izin vermeden doğrudan bir hekime görünmektir. Zira ilk olarak bacaklarda mavi damarlar şeklinde kendini gösteren bu hastalık, daha sonraki aşamalarda ise varis ülseri gibi akıntılı yaralara neden olarak hayat kalitenizin düşmesine neden olacaktır. Vakit kaybetmemeniz açısından varis hastalığına bakacak olan bölümün Kalp ve Damar Cerrahisi olduğunu belirtirken, sizleri muayene için kliniğimize davet ederiz.

Sağlıklı günler dileriz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !