Varis Ülseri Tedavisi - Medicine Arts Tedavi Merkezi
default logo

Varis Ülseri Tedavisi

Yaşadığımız hayatta en büyük hatamız son derece önem verilmesi gereken sağlığımızı aksine bir yol izleyerek sürekli ihmal ediyor olmamızdır. Bu durum özellikle Varis hastalarında sık görülen bir durumdur. Normalde ayakta uzun süre sabit çalışmak yerine arada bir hareket etmemizi sağlayan uygulamalara yer versek damar genişlemesi riski azalmaktadır. Aynı şekilde ortaya çıkan şikayetleri dikkate alıp, erken süreçte muayene ve tedavi olmanız halinde ise daha kolay ve avantajlı bir şekilde sağlığınıza kavuşma imkanınız olacaktır. Bunun tersini yapmanız halinde ise elbet bir bedeli olacaktır.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Öncelikle kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, sadece kılcal damarların tedavi edilmemesi sızlama, yanma dışında ciddi bir sıkıntıya neden olmazlar. Sizdeki sorun toplardamarlarda görülen damar genişlemesi ise mutlaka tedavi olmanız gerekir. Aksi halde aşağıda yer alan sorunlarla karşılaşırsınız.

Belirti ve Şikayetlerde Artış
İlk etapta sadece toplardamarlarda kapakçık bozulması olarak ortaya çıkan sorun zamanlar kirli kanın damarlarda beklemeye devam etmesi ilse damarların genişlemesine ve cilt üzerinden rahatça görülmesine neden olmaktadır. Tabii ki bu durum sadece estetik açıdan kötü bir görünüme neden olmayıp, aynı zamanda bacaklarda ağrı gibi sıkça görülen şikayetlere neden olmaktadır. Bacak ağrıları daha çok gün içerisinde başlayıp, akşama doğru şiddeti artmakta ve devamında gece krampları gibi görülmektedir. Aynı şekilde hızla genişleyen damarlar ciltte kaşıntı, şişlik, ödem ve bunlara bağlı olarak ciltte renk değişimlerini ve sertleşmeyi beraberinde getirmektedir.

Kanama ve İyileşmesi Zor Bacak Yaraları (Varis Ülseri)
Bacaklarınızda renk değişimi ve ciltte sertleşme gibi bir durum görmeniz halinde çok fazla zaman kaybetmeden mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına giderek tedavi olmanız gerekir. Çünkü bu noktadan sonra bacaklarınızda kanama ve buna bağlı olarak iyileşmesi güç yaralar Varis Ülseri ortaya çıkmaktadır. Bu durum maalesef işi iyice zora sokmaktadır.

Varis Ülseri (Bacak Yarası) Nedir?

Evet arkadaşlar hastalığın tedavisi yapılmadığında bacaklarda kanama (damarlarda çatlama) olduğunu görürsünüz. Bu kanamalar maalesef iyileşmesi güç yaralara neden olmaktadır. Kanama öylesine ciddi ki bazen durdurmak için mutlaka tampon uygulanması gerekir. Türkçe karşılığı bacak yarası anlamına gelen varis ülseri bacakların önce yara sonrada kötü bir koku ile çürümesine neden olmaktadır. Dilerseniz aşağıda resimler ile hastalığa bir göz atalım.

 

 

 

 

 

 

 

Bacak Yarası Nasıl Geçer?
Öncelikle bu sorununda kendi kendine yada bitkisel ürünler, karışımlar vs ile geçme imkanı olmayacaktır. Mutlaka bilimsel anlamda cerrahi müdahale gerekmektedir. Bunun için yine varis tedavisinde olduğu gibi alanında tecrübeli bir kalp damar cerrahi uzmanından yardım almanız gerekir. Ücretsiz muayene imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Eski Yöntem (Oksijenle Tedavi)
Bacak yaralarının tedavisi geçmişte sadece gelişmiş hastanelerde yapılırdı. Çünkü oksijen birimi olan sağlık merkezlerinde yaklaşık 6 ay sürecek bir oksijen tedavisi gerekirdi. Oldukça zor ve masraflı tedavi sonrasında daha gelişmiş bir uygulama olan PRP uygulaması geliştirildi ve Medicine Art kliniklerinde uygulanmaktadır.

Yeni Yöntem (PRP Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır)
Varis ülseri tedavisinde en gelişmiş yöntemlerden biri olan PRP (Platelet Rich Plasma) kişinin kendi kanı ile ortaya çıkan yaranın iyileşmesini sağlamaktadır. Hastadan alınan kan PRP cihazı ile çok özel bir serum haline getirilmektedir. Elde edilen bu serum çok ince bir iğne yardımcı ile hastada ortaya çıkan yaraya enjekte edilmektedir. Yaranın durumuna göre bu uygulama bir kaç seans şeklinde uygulanır.

Evet arkadaşlar burada ortaya çıkan sonuç damar genişlemesi hastalığı kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğidir. Aksi halde sayfada gördüğünüz şekilde dahada zorlaşmaktadır. Yukarıda PRP ile bacak yarası tedavi edilmesinden sonra mutlaka varis ülserine neden olan damar genişlemesi tedavi edilmesi gerekmektedir.

Varise Hangi Bölüm Bakar?

Varis belirtileri ile karşılaştı iseniz yapmanız gereken şey ileri seviyeye ulaşmasına izin vermeden biz uzman hekime görünmektir. Zira başlangıçta bacaklarınızda mavi damarlarla kendini gösteren bu hastalık ileri seviyelerde varis ülseri gibi akıntılı yaralara neden olup yaşam kalitenizi düşürebilir. Vakit kaybetmemeniz açısından varis vakasının Kalp Damar Cerrahisi’nin ilgi alanına girdiğini belirtir, kliniğimize davet ederiz.

Varis Ülseri Tedavisi İçin Randevu

İstanbul Bakırköy Medicine Art

Tel: 0212 574 25 25

GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52


Soru Sorun

*

  1. Op. Dr. Sinem Yiğit Uğur Cevapla

    Merhabalar, varis ülseri tedavisinin başlangıç fiyatı 12.500’tür. Detaylı bilgi ve randevu için iletişim numaralarımızdan arayabilirsiniz. Saygılarımızla..

  2. Kadir YILDIZ Cevapla

    Merhaba, annemde varis ülseri oluştu. Hem sert ve değişik renkli deri ve et, hem kokulu bir iltihap hem de su toplaması var. Annem sgk lı. Ben işsizim. Yani herhangi bir ek masraf çıkar mı? Annem ağrı içinde ve ağrıdan uyuyamıyor. Sgk karşılıyorsa o tedaviyi de denemek isterim.