Vücutta Kırmızı Benler Neden Olur?

Genel olarak benlerin neden ortaya çıktığı tam olarak kavranan bir durum değildir. Ancak benler hakkında bu zamana kadar yapılan araştırmaların gösterdiğine göre, benler genetik bir sorundur.

Kırmızı ben denildiğinde; vücutta 1-2 mm ile 7-8 m arasında değişmekte olan kabarık, kan damlası renginde bulunan, büyüme eğilimi olan ve ağrısız küçük çıkıntılar insanların aklına gelmektedir. Halk arasında ben; damar beni, kan beni, kan lekesi, kan damlası gibi isimlendirilir. Tıp dilinde ise; cherry hemangioma, cherry veya hemanjiom isminde yer almaktadır.

 Vücuttta, sonradan ortaya çıkar!

Vücutta bu kırmızı benler genel olarak sonraki zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle 40’lı yaşlarda; sonradan çıkan ben, sayıca artarak zamanla daha büyük bir hal alır. Bebeklerde görülen ise daha farklı bir yapıya sahiptir. Bunlar daha çok vücudun gövde bölümünde ortaya çıkmaktadır. En sık olarak görülen bölgeler ise, göğüs ve karın kısmıdır. Daha az olarak görülen kısım ise sırt bölgesi olmaktadır. Kol ve bacaklarda görülme sıklığı ise son derece azdır.

Yeni çıkan benler kanser habercisi olabilir mi?

Bu tür damar kaynaklı olarak gelişen benler kansere dönmezler. Ve yüzde 100 başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Ayrıca bebeklerden doğuştan gelen hemanjiom ile kırmızı ben görünümü benzerlikler oluştursa da, aslında birbirinden son derece farklı durumlardır. Medicine Art Ben Tedavi Merkezi, ben tedavisi için farklı klinikle birlikte her daim yanınızda bulunur.

Kırmızı benler kanamaya neden olabilir!

Kravat, kemer veya yaslanma bölgesi gibi bölgelerde tahriş durumunda kanama meydana gelebilir. Damar yumağı şeklinde olduğundan dolayı, büyük bir kanama oluşabilir, hayati önem arz edecek miktarda bir kanamasa olmasa da, kanamanın uzun sürmesi ve kirliliğe yol açması hastaları huzursuz etmektedir.

Kanama nasıl durdurulur?

Kanamayı durdurmak aslında çok basittir. Havlu ile birlikte üzerine 2-3 dakika boyunca aralıksız basılması durumunda kanama büyük ihtimalle durur. Eğer kanama durmazsa, durana kadar aynı harekete devam edilebilir.

Kırmızı ben tedavi edilir mi?

Kırmızı ben tedavisi aslında son derece basit bir tedavi olup, kişinin uyuşturulmasını bile gerektirmeyecek kadar hafif bir acıyla sadece 1-2 dakika içinde tedavi edilebilir. Radyo frekansla saniyeler içinde gerçekleştirilen bu tedaviden sonra, bir daha tekrarlama yaşanmaz. İz kalmadan bu sorundan tamamen kurtulunabilir. Lazerle tedavi de mümkündür ancak bu tedavi şekli 3 ile 6 seans arasında yapılacaktır. Diğer taraftan ise özellikle yaz aylarında denize veya havuza girildiği sırada estetik anlamda kusur oluşur.

Lazerle ben tedavisi

Lazerle ben tedavisi yöntemi genel olarak yüzeysel benlerde tercih edilen bir tekniktir. Fakat buharlaştırma tekniği adı verilen radyo frekansının bu alanda aktif olarak kullanılmasıyla birlikte, bu teknik hastalara önerilmemektedir. Lazer özellikle ince cilt bölgesinde etkili olur. Bu durumda seansları daha uzun tuttuğundan dolayı maddi olarak yıpranmanıza neden olacaktır. Fakat radyo frekans tekniği sadece tek seansta yapılırken, bedende herhangi bir ize neden olmaz. Ekonomik ve günümüzde iz bırakmayan teknik olarak görülen radyo frekans tekniği, kliğinimizin uzman hekimleri tarafından uygulanmaktadır.

Sağlıklı günler dileriz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

  • Merhabalar Erkut Bey, kliniğimize müracaatınız bu konudaki probleminizi ortadan kaldıracaktır. Saygılarımızla..

  • Merhabalar yaşım 28 dün olmayan ama bugün ortaya çıkan kırmızı renkte hafif kabarık ben gibi birşey var sol boşluğumun biraz üstünde ve 2 haftadır anlamadığım bir yara var kolumda döküntü yapıyor bunların nedeni ne olabilir alakalı mi bilmiyorum ama fmf hastasiyim

  • Merhaba
    Kızım 2 hafta sonra 12 aylık olacak. 8 aylık ken yanağının altında sol tarafda çene kemiğinin alt kısmında küçük bir ben çıktı su damlası şeklinde büyümeye başladı toplu iğne başından birazdaha büyük hale geldi. Doktora gösterdik önemli bişey olmadığını söyledi. Bir kaç gün sonra uykusunda patlamış her yeri kan içindeydi. Tekrar gittik doktora kılcal damar genişlemesi sonucu oluşmakta olduğunu söyledi ameliyatla hallederim ama çok küçük daha kilosu uygun değil narkoz vermemem dedi bantlayın üzerini dedi bantladık ertesi gün pansuman için bantı çıkarırken tamamen koptu yine kanamaya başladı durduramadık kanı yine hastaneye gittik 10 gündür pansuman yapıyorum batikon ve doktorun yazdığı merhemle fakat aynı yerde tekrar aynı şekilde çıktı ve büyümeye başladı. Sizce ne yapmalıyız

  • Merhabalar Asu Hanım, kırmızı benler damar kökenli olup genetik sebeple ortaya çıktıkları söylenebilir. Kötü huylu denilebilmesi için kanamalı ve kontrol edilemez şekilde büyüyen dış sınırları belirli olmayan türleri kastedilmektedir. Ayırım ve tedaviniz için kliniğimize müracaatınızı bekleriz. Saygılarımızla..

  • Iyi günler doğuştan kirmizi beni olup daha sonradan büyüyüp ve vücudun başka bir yerinde de oluşması kötü kirmizi ben lerden mi

  • Merhabalar, kırmızı ben tedavisi kliniğimizde radyo frekans tekniği ile iz kalmadan yapılmaktadır. Çocuğunuzda meydana gelen kırmızı benlerden kurtulmak için geliştirilmiş en iyi yöntemin radyo frekans olduğunu belirtmek isteriz. Önerdiğimiz kremleri kullandığınız sürece hiçbir iz bırakmayan tekniğimiz ve aklınıza takılan tüm sorular için iletişim numaralarımızdan bizleri arayabilirsiniz. Saygılarımızla…

  • İyi günler oğlum da da 4 ay önce göze yakın yerde parmağımın değmesiyle bi kırmızı et beni oluştu önce çok küçüktü şimdi büyümeye başladı doktor önemsiz dedi ama göze yakın olduğu için ve görüntüsü de kötü olduğu için tedavi ettirmek istedim ama birbirlerine havale edip durdular şimdi bi kalemle yakıyorlar haftada bir ama hafta dolmadan yakılan yer iyileşiyor yani geçmiyor büyümeye devam ediyor farklı bi yöntemle kurtulabilirmiyiz bundan acaba

  • Merhabalar, kırmızı benler daha çok östrojen adlı hormonun etkisi ile ortaya öıkmakta olup özellikle kollestorelün moleküler formülünün üzerinde küçük değişiklikler ile karaciğer tarafından ve yumurtalıklar tarafından bu moleküler değişikliklerin yapılışı bazı aksamalar gösterirse ortaya çıkabilir şeklinde yorumlar yapılmaktadır. Viral anjiyogenez yani virüslerin sebep olduğu damar yumağı oluşumu şeklindeki teoriler de mevcuttur. Biz bu benleri radyo frekans tekniği ile iz bırakmadan ortadan kaldırmaktayız. Gerekirse hormonal tetkikler için hastalarımızı yönlendirmekteyiz. Saygılarımızla…

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

ÜCRETSİZ MUAYENE OLUN !