Yaz Aylarında Varis Şikayetleri Artıyor

Okulların kapanmasından sonra Türkiye’nin her noktasında tatil planları yapılmaya başlandı. Bu zamanlarda büyük oranlarda denize kıyısı olan tatil yerleri gözde olsa da, kimi aile bireyleri yaz tatillerini memleketlerinde geçirecektir. Özellikle sıcak yaz aylarında bazı hastalıkların görülme sıklığı biraz daha artıyor. O hastalıklardan biride varis olup, yaz aylarında hastalar daha fazla kaşıntı, ağrı, yorgunluk ve kramp gibi sıkıntılarla doktora başvuruyor. Varis hastalarının sıcak yaz aylarında yapması ve kaçınması gereken bazı adımlar vardır.

1- Plajda Güneşlenmekten Kaçının

Denize girildiği zamanlarda vücut kasları her zamankinden daha fazla çalıştığından dolayı doğal yoldan bir yorgunluk meydana gelmektedir. Kişi denizden çıkar çıkmaz kendisini doğrudan kumlara atmaktadır. İşte bu durum varis hastaları için, son derece sakıncalı olup bu alandaki şikayetlerin daha fazla olmasına neden olmaktadır. Varis hastaları mutlaka sıcak havalardan kaçarak, güneşin çok etkili olduğu saatlerde güneşlenmekten mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Bu saatlerde ise yapmaları gereken şey denizde yüzmek olabilir.

2- Sıcak havalarda mümkünse dışarı çıkmayın

Yaz aylarında 35 derecenin üzerine çıkan sıcaklardan dolayı hastaların yürüyüş yapma imkanıda kısıtlanıyor. Bu nedenlerden ötürü varis hastaları daha çok akşama doğru 16 ile 17’den sonra, 45 dakikaya kadar yürüyüşe devam etmelidir.

3- Sıcak Banyo, Hamam ve Saunadan Uzak Durun

Özellikle yaz döneminde hastalar kesinlikle sıcak su, sauna, hamam gibi şeylerden kaçınmalıdır. Bunları yapmak yerine denize girebilir veya ılık banyo yapabilirsiniz. Özellikle bu bağlamda soğuk su ile banyo varis hastaları için son derece rahatlatıcı olur.

Sıcak Hava Varisleri Daha Belirgin Hale Getirir

Güneşin etkisinden sonra damarlar her zamankinden daha çok belirgin olmaktadır. Tabi ki bu durum estetik yönden kötü bir görünüme neden olup, aynı zamanda öğle zamanlarından itibaren başlayan bir yorgunluğun zeminini oluşturur. Bu tür sıkıntılarla uğraşabilmek için, aşağıdaki çözüm yollarına göre hareket etmeniz önerilir.

Ilık Yada Soğuk Su İle Duş Alın

Yaz aylarında güneş banyosuna maruz kalmış kişiler şikayetlerini durdurabilmek adına bazı doğal yöntemlerden yardım alabilirler. Bunların başında ise yaz dönemlerinin vazgeçilmezi olan duş olup, bu alanda dikkat edilmesi gereken husus suyun fazla sıcak olmamasıdır. Çünkü sıcak su aslında varis hastalarının bu alandaki şikayetlerinin daha çok artmasına sebebiyet verir. Bu nedenle varis hastaları duş alacakları sırada suyun ılık veya soğuk olmasına özen göstermelidir. Aynı zamanda bu şekilde daha dinç bir gün geçirebilirler.

Bacaklarınızı Kalp Seviyesinden Yukarıda Tutun

Akşama doğru bacaklarda bir ağrı başlıyorsa bu durumu giderebilmek için bacakları yukarı doğru kaldırabilirsiniz. Bunun için yere yatak, koltuk vs. uzanarak bacaklarınızın altına 1-2 yastık koyup bacaklarınızın vücut seviyesinden yukarı kaldırmaya çalışın. Böylelikle kan akışını hızlandırarak ağrı problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Yaz Aylarında Varis Tedavisi Yapılır mı?

Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte varis hastalarının sayıca arttığını belirtmek gerekiyor. Çünkü herkes tatile daha pürüzsüz ve sağlıklı olan yapıda gitmek ister. Hem hastalıktan hem de diğer tüm şikayetlerden kurtulabilmek adına tedavi olmalısınız. Tedavi için herhangi bir zaman aralığı olmayıp, yılın 365 günü varis tedavisi için harekete geçebilirsiniz. Unutmamanız gereken şey ise, hastalığın tedavi edilmediği sürece daha çok şikayetleri arttırmaya neden olmasıdır. Aynı zamanda varis ülseri adı verilen yaralara da neden olabilir.

Sadece 10 Dakikanızı Ayırarak Sağlığınıza Kavuşun

Varis, artık eskiden olduğu gibi ameliyata gerek duyulmadan sadece 10 dakika içinde tedavisi sağlanan hastalıklardan biri olmaktadır.

Kalp Damar Cerrahi Uzmanlarımızdan Bilgi Alın

Türkiye’de bir imza atan kurum hastaların tümüne ücretsiz muayene uygulamasını başlatmış durumdadır. Medicine Art kliğinde tecrübeli kalp damar cerrah uzmanları görev alır. Muayene sırasında varis teşhisi konulduktan sonra ise, eğer tedaviye onay verirseniz sadece 10 dakika içinde eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Tatilinize Ara Vermeden Varislerden Kurtulun

Medicine Art hekimlerinin geliştirmiş olduğu ameliyatsız yöntemlerle birlikte cilt üzeri ve damar içinden varislerin tümü tedavi edilmektedir. Ameliyat olmadığından dolayı uyuşturma ve narkoz gerektirmez. 10 dakika gibi kısa bir sürenin içinde varislerden kurtularak tatilinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Çünkü ameliyata girmeyeceğinizden dolayı hastanede yatmak ve istirahat etmeye gerek kalmayacaktır.

Varis Çorabı İşe Yarar mı?

Varis çorapları kılcal damar ve diğer varis şekilleri üzerinde koruyucu bir özelliğe sahiptir. Varisin ilerlemesi durumundan sonra bu alandaki şikayetler artarken durum yaşam rutinine de etki etmeye başlayacaktır. Bu aşamada varis çorabı devreye girerken şikayetlerin azalmasına neden olacaktır. Ancak bu kısa süreli olarak ortaya çıkacak bir rahatlamadır. Vakanın kalıcı bir şekilde iyileşebilmesi için yeterli olmazken yaz aylarından varis çorabının giyilmesi de oldukça zordur. Varisli damarlardan kalıcı bir halde kurtulabilmek için yapılması gereken şey, ameliyatsız tedavi yöntemlerinden birine başvurmaktır.

Siz Sorun, Doktorlarımız Cevaplasın

Aşağıda yer alan iletişim numaraları üzerinden doktorlarımıza danışmak istediğiniz her türlü konuda soru sorabilirsiniz. Sizlerden gelen tüm sorulara kalp damar cerrahi uzmanlarımız samimi bir dille yanıt vermektedir. Sevdiklerinizle bir arada huzurlu ve sağlıklı bir tatil geçirmenizi ümit ederiz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy Medicine Art
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum Yap

Son Eklenenler

Ücretsiz Muayene Fırsatı

Bizi takip edin

Sosyal medyada bizi takip ederek son paylaşımlarımız ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara ܜcretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link